Det smuldrer for Trump: Børsnoteringen af hans sociale medie er få dage fra at gå i vasken

Den særlige konstruktion til børsnoteringen af Trumps børsnotering kører af sporet. Har to dages frist til at redde projektet.

Artikel top billede

Trumps forhåbninger om at få børsnoteret sit Twitter-inspirerede social medie, Truth Social og dennes underliggende virksomhed Trump Media & Technology Group, er i strid modvind.

Det fremgår, at selskabet ikke har opnået tilstrækkelig opbakning til at forlænge den et-årige frist til en særlige SPAC-børsnotering, en konstruktion hvor et selskab fusioneres med en dedikeret børsnoteringsvirksomhed, her Digital World Aquisition Corp, DWAC, for at bringe det på børsen.

Opbakningen er smuldret igennem det seneste års tid i takt med at både civile og offentligs søgsmål har plaget handlen.

Det skriver nyhedsmediet Reuters.

Selve noteringen skulle være iværksat i oktober 2021 men er blevet udsat. En forlængelse af fristen skal indgås i torsdag 8. september, men færre end de fornødne 65 procents opbakning blandt aktionærerne har indtil videre bakket op.

Ifølge mediet tror ledende personer hos DWAC ikke på at den fornødne tilslutning vil opnås, hvilket vil tvinge virksomhederne til at finde alternativer.

Finder børsnoteringen ikke sted vil pengene til den oprindelige børstegning returneres til de oprindelige investorer.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    Developer

    Uspecificeret arbejdssted

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job