Det smuldrer for Trump: Børsnoteringen af hans sociale medie er få dage fra at gå i vasken

Den særlige konstruktion til børsnoteringen af Trumps børsnotering kører af sporet. Har to dages frist til at redde projektet.

Artikel top billede

Trumps forhåbninger om at få børsnoteret sit Twitter-inspirerede social medie, Truth Social og dennes underliggende virksomhed Trump Media & Technology Group, er i strid modvind.

Det fremgår, at selskabet ikke har opnået tilstrækkelig opbakning til at forlænge den et-årige frist til en særlige SPAC-børsnotering, en konstruktion hvor et selskab fusioneres med en dedikeret børsnoteringsvirksomhed, her Digital World Aquisition Corp, DWAC, for at bringe det på børsen.

Opbakningen er smuldret igennem det seneste års tid i takt med at både civile og offentligs søgsmål har plaget handlen.

Det skriver nyhedsmediet Reuters.

Selve noteringen skulle være iværksat i oktober 2021 men er blevet udsat. En forlængelse af fristen skal indgås i torsdag 8. september, men færre end de fornødne 65 procents opbakning blandt aktionærerne har indtil videre bakket op.

Ifølge mediet tror ledende personer hos DWAC ikke på at den fornødne tilslutning vil opnås, hvilket vil tvinge virksomhederne til at finde alternativer.

Finder børsnoteringen ikke sted vil pengene til den oprindelige børstegning returneres til de oprindelige investorer.

Capgemini Danmark A/S

Financial Accounting Consultant (SAP)

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job