Det smuldrer for Trump: Børsnoteringen af hans sociale medie er få dage fra at gå i vasken

Den særlige konstruktion til børsnoteringen af Trumps børsnotering kører af sporet. Har to dages frist til at redde projektet.

Artikel top billede

Trumps forhåbninger om at få børsnoteret sit Twitter-inspirerede social medie, Truth Social og dennes underliggende virksomhed Trump Media & Technology Group, er i strid modvind.

Det fremgår, at selskabet ikke har opnået tilstrækkelig opbakning til at forlænge den et-årige frist til en særlige SPAC-børsnotering, en konstruktion hvor et selskab fusioneres med en dedikeret børsnoteringsvirksomhed, her Digital World Aquisition Corp, DWAC, for at bringe det på børsen.

Opbakningen er smuldret igennem det seneste års tid i takt med at både civile og offentligs søgsmål har plaget handlen.

Det skriver nyhedsmediet Reuters.

Selve noteringen skulle være iværksat i oktober 2021 men er blevet udsat. En forlængelse af fristen skal indgås i torsdag 8. september, men færre end de fornødne 65 procents opbakning blandt aktionærerne har indtil videre bakket op.

Ifølge mediet tror ledende personer hos DWAC ikke på at den fornødne tilslutning vil opnås, hvilket vil tvinge virksomhederne til at finde alternativer.

Finder børsnoteringen ikke sted vil pengene til den oprindelige børstegning returneres til de oprindelige investorer.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S