Det smuldrer for Trump: Børsnoteringen af hans sociale medie er få dage fra at gå i vasken

Den særlige konstruktion til børsnoteringen af Trumps børsnotering kører af sporet. Har to dages frist til at redde projektet.

Artikel top billede

Trumps forhåbninger om at få børsnoteret sit Twitter-inspirerede social medie, Truth Social og dennes underliggende virksomhed Trump Media & Technology Group, er i strid modvind.

Det fremgår, at selskabet ikke har opnået tilstrækkelig opbakning til at forlænge den et-årige frist til en særlige SPAC-børsnotering, en konstruktion hvor et selskab fusioneres med en dedikeret børsnoteringsvirksomhed, her Digital World Aquisition Corp, DWAC, for at bringe det på børsen.

Opbakningen er smuldret igennem det seneste års tid i takt med at både civile og offentligs søgsmål har plaget handlen.

Det skriver nyhedsmediet Reuters.

Selve noteringen skulle være iværksat i oktober 2021 men er blevet udsat. En forlængelse af fristen skal indgås i torsdag 8. september, men færre end de fornødne 65 procents opbakning blandt aktionærerne har indtil videre bakket op.

Ifølge mediet tror ledende personer hos DWAC ikke på at den fornødne tilslutning vil opnås, hvilket vil tvinge virksomhederne til at finde alternativer.

Finder børsnoteringen ikke sted vil pengene til den oprindelige børstegning returneres til de oprindelige investorer.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision