Intels første gamer-grafikkort bliver lanceret ’meget snart’

Der er tale om blot få uger til, at vi får en ny grafikkort-udbyder at vælge imellem.

Artikel top billede

(Foto: Intel pr)

Når der skal erhverves et nyt grafikkort, har valget i årtier stået mellem to mærker: Nvidia og AMD (og tidligere ATI).

Men inden længe melder chip-giganten Intel sig på banen med sit første gamer-venlige grafikkort: Intel Arc A770.

I et interview med det tyske tech-medie PCGH bekræfter selskabet at kortet lander i handlen ’meget snart’, mens det samtidig giver en række detaljer omkring kortet teknikblad.

Det bliver det første high-end produkt fra selskabet i årtier efter det omkring årtusindskiftet kortvarigt forsøgte sig som grafikkort-producent.

Det afspejler sig i kortets teknikbad, hvoraf det fremgår at der bydes på 16 gigabyte GDDR6 hukommelse.

Dertil bekræftes det, at kortet vil blive ledsaget af en billigere A750 kort med enten otte eller 16 gigabyte hukommelse mens serien rundes af et budget-kort kaldet A380.

Intels A380-grafikkort har allerede haft en tid i det kinesiske marked, hvor det ikke har imponeret. Men kortet har blot haft 1.024 regneenheder at arbejde med og nogle rudimentære drivere indtil videre.

Her skulle Intels Arc A770 med sine rygtede 4.096 regneenheder og mere moden software kunne gøre en bedre figur.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S