Om få måneder er det slut: Chrome-browseren understøtter ikke længere disse Windows-versioner

Fra og med februar 2023 vil Googles browser ikke længere understøtte disse tre udbredte Windows-versioner. En ud af syv Windows-brugere er berørt.

Artikel top billede

Når kalenderen viser 7. februar 2023 vil Googles udbredte Chrome-browser ikke længere understøtte Windows 7, Windows 8 samt Windows 8.1.

Det fremgår af dokumentationen til version 110 af Chrome-browseren, som forventes klar til den 7. februar 2023.

”I vil skulle sikre jer, at jeres enheder kører på Windows 10 eller nyere, for at kunne modtage nye Chrome-udgivelser,” lyder beskeden i Googles Chrome Support Manager.

Googles beslutning om at trække stikket til de aldrende Windows-versioner harmonerer med Microsofts egen indstilling af den forlængede understøttelse af Windows 7 samt Windows 8 og 8.1.

Disse bliver officielt lagt i graven af Microsoft den 10. januar.

Fortsat bred brugerskare

Mens Windows 8 og 8.1 kun tæller 2,7 procent af klodens samlede Windows-systemer ifølge globale statistikker fra analysehyset Statcounter, er Windows 7 ganske udbredt da den findes på over en ud af 10 Windows-maskiner i felten.

I alt vil skiftet berøre omkring en ud af syv Windows-brugere.

Googles Chrome-browser er ifølge Statcounter at finde på knap to ud af tre pc’er på globalt plan, efterfulgt af Apples Safari på 18 procent og Microsofts Edge-browser på blot 4,32 procent af det globale browser-kage.

Bør opgradere inden længe

Google opfordrer de berørte brugere på aldrende Windows-maskiner til at få opdateret til nyere versioner af Windows-styresystemet.

Selskabet oplyser at nuværende versioner af Chrome forventes fortsat vil fungere i samspil med de ældre styresystemer, men advarer at opdaterede Windows-versioner er nødvendige før der kan hentes vigtige sikkerhedsopdateringer.

Chrome version 110 vil blive den sidste version af browseren, som vil kunne afvikle Chrome Apps. Fra og med Chrome version 111 vil Google i stedet skifte til PWA og Web Apps for at understøtte de web-baserede applikationer.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse