Livsværk solgt for trecifret millionbeløb: Decision Focus skifter hænder

Efter et tumultarisk handelsforløb på flere måneder er it-virksomheden Decision Focus solgt.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

It-virksomheden Decision Focus skifter hænder og bliver nu en del af den nordiske kapitalfond Via Equity.

Selskabets stifter, Jon Tollerup, afhænder 75 procent af virksomheden for et trecifret millionbeløb. Det skriver Børsen.

Handlen sætter punktum på et tumultarisk forløb, hvor tvivlen tidligere fik grundlæggeren til at sløjfe salget af sit livsværk:

"Det har været et stort pres, når jeg har siddet med det i otte-ni måneder efterhånden. Men aftalen med Via er en fantastisk mulighed, og det er den største milepæl i min karriere, det er der ikke nogen tvivl om,” siger Jon Tollerup til mediet.

Jon Tollerup grundlagde Decision Focus i 2004, som i dag er certificeret IBM Business partner.

Selskabet tæller i dag 31 medarbejdere ifølge selskabets LinkedIn-side.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S