Livsværk solgt for trecifret millionbeløb: Decision Focus skifter hænder

Efter et tumultarisk handelsforløb på flere måneder er it-virksomheden Decision Focus solgt.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

It-virksomheden Decision Focus skifter hænder og bliver nu en del af den nordiske kapitalfond Via Equity.

Selskabets stifter, Jon Tollerup, afhænder 75 procent af virksomheden for et trecifret millionbeløb. Det skriver Børsen.

Handlen sætter punktum på et tumultarisk forløb, hvor tvivlen tidligere fik grundlæggeren til at sløjfe salget af sit livsværk:

"Det har været et stort pres, når jeg har siddet med det i otte-ni måneder efterhånden. Men aftalen med Via er en fantastisk mulighed, og det er den største milepæl i min karriere, det er der ikke nogen tvivl om,” siger Jon Tollerup til mediet.

Jon Tollerup grundlagde Decision Focus i 2004, som i dag er certificeret IBM Business partner.

Selskabet tæller i dag 31 medarbejdere ifølge selskabets LinkedIn-side.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job