Livsværk solgt for trecifret millionbeløb: Decision Focus skifter hænder

Efter et tumultarisk handelsforløb på flere måneder er it-virksomheden Decision Focus solgt.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

It-virksomheden Decision Focus skifter hænder og bliver nu en del af den nordiske kapitalfond Via Equity.

Selskabets stifter, Jon Tollerup, afhænder 75 procent af virksomheden for et trecifret millionbeløb. Det skriver Børsen.

Handlen sætter punktum på et tumultarisk forløb, hvor tvivlen tidligere fik grundlæggeren til at sløjfe salget af sit livsværk:

"Det har været et stort pres, når jeg har siddet med det i otte-ni måneder efterhånden. Men aftalen med Via er en fantastisk mulighed, og det er den største milepæl i min karriere, det er der ikke nogen tvivl om,” siger Jon Tollerup til mediet.

Jon Tollerup grundlagde Decision Focus i 2004, som i dag er certificeret IBM Business partner.

Selskabet tæller i dag 31 medarbejdere ifølge selskabets LinkedIn-side.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos