Livsværk solgt for trecifret millionbeløb: Decision Focus skifter hænder

Efter et tumultarisk handelsforløb på flere måneder er it-virksomheden Decision Focus solgt.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

It-virksomheden Decision Focus skifter hænder og bliver nu en del af den nordiske kapitalfond Via Equity.

Selskabets stifter, Jon Tollerup, afhænder 75 procent af virksomheden for et trecifret millionbeløb. Det skriver Børsen.

Handlen sætter punktum på et tumultarisk forløb, hvor tvivlen tidligere fik grundlæggeren til at sløjfe salget af sit livsværk:

"Det har været et stort pres, når jeg har siddet med det i otte-ni måneder efterhånden. Men aftalen med Via er en fantastisk mulighed, og det er den største milepæl i min karriere, det er der ikke nogen tvivl om,” siger Jon Tollerup til mediet.

Jon Tollerup grundlagde Decision Focus i 2004, som i dag er certificeret IBM Business partner.

Selskabet tæller i dag 31 medarbejdere ifølge selskabets LinkedIn-side.

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Tekniske analytikere med forståelse for netværk

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura