Livsværk solgt for trecifret millionbeløb: Decision Focus skifter hænder

Efter et tumultarisk handelsforløb på flere måneder er it-virksomheden Decision Focus solgt.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

It-virksomheden Decision Focus skifter hænder og bliver nu en del af den nordiske kapitalfond Via Equity.

Selskabets stifter, Jon Tollerup, afhænder 75 procent af virksomheden for et trecifret millionbeløb. Det skriver Børsen.

Handlen sætter punktum på et tumultarisk forløb, hvor tvivlen tidligere fik grundlæggeren til at sløjfe salget af sit livsværk:

"Det har været et stort pres, når jeg har siddet med det i otte-ni måneder efterhånden. Men aftalen med Via er en fantastisk mulighed, og det er den største milepæl i min karriere, det er der ikke nogen tvivl om,” siger Jon Tollerup til mediet.

Jon Tollerup grundlagde Decision Focus i 2004, som i dag er certificeret IBM Business partner.

Selskabet tæller i dag 31 medarbejdere ifølge selskabets LinkedIn-side.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job