Morgen-briefing: MobilePay overhaler LEGO som Danmarks største brand / Flere hundrede danskere svindles på nettet – hver dag / Microsofts Satya Nadella tror fuldt på massiv vækst i Asien

Morgen-briefing: MobilePay overhaler LEGO som Danmarks største brand / Flere hundrede danskere svindles på nettet – hver dag / Microsofts Satya Nadella tror fuldt på massiv vækst i Asien.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen og velkommen til Computerworlds morgen-briefing den 17. november.

Morgenens nyhedsoverblik serveres af teknologiredaktør Niels de Boissezon.

MobilePay overhaler LEGO som Danmarks største brand

Danmarks stærkeste varemærke ifølge analysehuset YouGovs årlige måling hører nu til en app til mobilen.

Hæderen går betalingsapp’en MobilePay, som i årets opgørelse stryger forbi blandt andre LEGO og Rema 1000.

”Hver dag arbejder vi med at levere betalingsløsninger, der gør hverdagen sjovere, nemmere og tryggere for danskerne. Derfor er det en kæmpe opmuntring, at vi endelig får prisen som Danmarks stærkeste brand,” siger Anette Bøje, chef for kommunikation, marketing og branding hos MobilePay i en meddelelse.

MobilePay kommer i først i et felt af 450 danske virksomheder, målt på seks image-parametre: Kvalitet, generelt indtryk, værdi for pengene, anbefaling, omdømme og kundetilfredshed.

Flere hundrede danskere svindles på nettet – hver dag

De danske internetbrugere jages som aldrig før på nettet, over de sidste tre år har flere 450.000 danskere været udsat for online kriminalitet.

Hver dag oplever 211 danskere, at deres kreditkortoplysninger misbruges online.

Det fremgår af en opgørelse fra forsikringsselskabet Alm. Brand Group, som ved samme lancering en ny mere omfattende cybersikkerhedsforsikring.

”Det kan virke uoverskueligt, hvad man skal gøre, hvis man pludselig ser ens profilbillede blive brugt på en falsk facebookprofil, eller der florerer kompromitterende billedmateriale af en selv eller ens børn på de sociale medier. Her har vi en hotline, der tager over og hjælper med det praktiske med at få det fjernet, ligesom det også er muligt at få gode forebyggelsesråd, hvis du er i tvivl om noget,” fortæller Hjalte Laursen, privatdirektør i Alm. Brand Group.

Cyberforsikringen er samtidig det første fælles tilbud til kunder i både Alm. Brand og Codan, siden de to selskaber fusionerede i foråret.

Microsofts Satya Nadella tror fuldt på massiv vækst i Asien

Microsoft-topchef Satya Nadella tror fuldt og holdent på, at meget af selskabets vækst i fremtiden ligger i den asiatiske region, særligt Indien og Kina.

”Vi er fuldt ud investeret i disse lande og også i Kina,” noterer topchefen overfor finansmediet mediet, og tilføjer: ”Microsofts tilstedeværelse i Indien var tidligere for at servicere multinationale virksomheder i Indien. Men nu har det ændret sig totalt.”

Her udpeges Indien som et vækstområde med et kæmpepotentiale, hvor der bemærkes en massiv efterspørgsel efter cloud-baserede applikationer.

Den asiatiske vækst vil resultere i flere Microsoft datacentre. I alt vil Microsoft tilføje mindst 11 regioner i området skriver finansmediet CNBC.

Stibo Software Group får ny bestyrelsesformand

Torben Brandt Munch er ny bestyrelsesformand for software-virksomheden Stibo Software Group.

Med sig bringer han bestyrelseserfaring fra flere B2B-virksomheder i teknologibranchen, samt erfaring som CEO for Itiviti og COO for SimCorp.

“Jeg føler mig meget privilegeret over at træde ind i denne rolle på et så spændende tidspunkt," udtaler Torben Brandt Munch. “Kundernes behov hos Stibo Systems og Stibo DX udvikler sig hurtigt, og begge virksomheder formår at imødekomme de behov gennem nye innovative løsninger. Jeg ser frem til vores samarbejde om kommende udfordringer og muligheder."

Mere om samme emne

Shure Scandinavia A/S

Signal Processing Developer with Ambitions

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Gyldendal A/S

CMS-udvikler med lyst til full-stack

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S