Krypto-storbank krakker: Konkursbegæring indsendt

Endnu en kryptobank er i uføre ovenpå den seneste års krypto-nedtur.

Artikel top billede

(Foto: Benjamin Nelan/Pixabay)

Den store krypto-bank BlockFi søger om konkursbeskyttelse efter den amerikanske §11-forordning i bankens hjemsæde i New Jersey, USA.

Krypto-banken, som er specialiseret i lån udstedt i kryptovalutaer indsender sin konkursbegæring sammen med otte associerede afdelinger, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Af begæringen fremgår det, at blandt bankens største er den fornyligt krakkede krypto-børs FTX, som nedsmeltede på få dage tidligere i november måned. Her noterede BlockFi udeståender for 275 millioner dollar svarende til knap to milliarder kroner fordelt på 100.000 kreditorer.

BlockFis konkurs kommer efter at to af selskabets største konkurrenter, Celsius Networks og Voyager Digital gik konkurs tidligere på året. I begge selskabers tilfælde, blev ekstreme konjekturer for krypto-valutaer angivet som årsag til store tab, der bidrog til at udløse konkurserne.

Bankens største kreditor er kapitalfonden Ankura Trust, der noteres for udestående for 729 millioner dollar, svarende til omkring 19 procent af BlockFis gæld.

Kryptovalutaer har igennem det seneste år oplevet stærk modvind. Den førende kryptovaluta er i perioden blevet reduceret til blot en fjerdedel af sin værdi, siden den toppede i oktober 2021.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S