Krypto-storbank krakker: Konkursbegæring indsendt

Endnu en kryptobank er i uføre ovenpå den seneste års krypto-nedtur.

Artikel top billede

(Foto: Benjamin Nelan/Pixabay)

Den store krypto-bank BlockFi søger om konkursbeskyttelse efter den amerikanske §11-forordning i bankens hjemsæde i New Jersey, USA.

Krypto-banken, som er specialiseret i lån udstedt i kryptovalutaer indsender sin konkursbegæring sammen med otte associerede afdelinger, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Af begæringen fremgår det, at blandt bankens største er den fornyligt krakkede krypto-børs FTX, som nedsmeltede på få dage tidligere i november måned. Her noterede BlockFi udeståender for 275 millioner dollar svarende til knap to milliarder kroner fordelt på 100.000 kreditorer.

BlockFis konkurs kommer efter at to af selskabets største konkurrenter, Celsius Networks og Voyager Digital gik konkurs tidligere på året. I begge selskabers tilfælde, blev ekstreme konjekturer for krypto-valutaer angivet som årsag til store tab, der bidrog til at udløse konkurserne.

Bankens største kreditor er kapitalfonden Ankura Trust, der noteres for udestående for 729 millioner dollar, svarende til omkring 19 procent af BlockFis gæld.

Kryptovalutaer har igennem det seneste år oplevet stærk modvind. Den førende kryptovaluta er i perioden blevet reduceret til blot en fjerdedel af sin værdi, siden den toppede i oktober 2021.

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Erhvervsakademi København

Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger kontrakt- og licenskonsulent til IT-kontraktstyring i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til vores supportteam i Hvidovre

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teamleder til Center for CNE-operationer

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network