IBM bruger milliarder på fransk indkøber

IBM har overtaget den dedikerede indkøbsvirksomhed Keymro, som hvert år køber ind for 89 milliarder kroner til alene de tre stiftende virksomheder. IBM planlægger at tjene en formue på at effektivisere kundernes indkøb.

IBM køber indkøbsvirksomheden Keymro fra dens tre aktionærer, Schneider Electric (elektricitet og regulering), Rhodia (kemiske produkter) og Thomson, der leverer teknologi og serviceydelser til medie- og underholdningsindustrien.

Keymro har hovedkvarter i Frankrig og kontor i USA. Virksomheden består af tre internationale virksomheder, der i 2001 slog sig sammen i et joint venture for at opnå en stærkere indkøbsmuskel med speciale i køb via internettet.

Køber selv for 89 milliarder

Den fælles uafhængige indkøbsvirksomhed fik navnet Keymro og en startkapital på knap 30 millioner kroner. De tre stiftende virksomheder forpligtede sig til at lægge mindst 20 procent af deres indkøb i Keymro til en værdi af godt 89 milliarder kroner.

Denne dedikerede indkøbsvirksomhed har IBM nu overtaget for et ukendt beløb.

Opkøbet forstærker ifølge en pressemeddelelse IBM's kompetencer i at levere indkøbsserviceydelser til internationale kunder. Indkøbsmarkedet repræsenterer en milliardstor ny markedsmulighed for IBM.

Som en del af aftalen har Schneider Electric, Rhodia og Thomson underskrevet syv års serviceaftaler med IBM om leverance af telekommunikation, informationsteknologi, forretningsrejser, kontorforsyninger, marketing og reklamer, produktionsvedligehold og serviceydelser til de tre selskaber.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS