79 lokalbanker har igen normal it-drift

Der er igen hul igennem til SDC's 79 tilknyttede danske lokalbanker, som i to dage har været ramt af et omfattende it-nedbrud. Nedbruddet har betydet begrænset service i filialerne og ingen adgang til netbankerne, men problemet er fundet og en udbedring er undervejs.

SDC har sammen med IBM fundet det problem i DB2-databasesystemet, der har lammet it-driften i 79 danske lokalbanker i de seneste dage.

- Problemet er noget i DB2, og vi regner med, at vi i løbet af natten har omkodet det, siger en forhåbningsuld Erik Jakobsen, der er direktør for SDC Udvikling.

Han oplyser, at SDC nu gradvis åbner for netbank-sluserne, og forventer at alle netbankerne er tilgængelige fra klokken 17.00.

- Vi fik kendskab til problemet lidt over klokken 16.00, og nu skal vi så undersøge, om vi kan foretage de tiltag, der skal til, for at rette op på skaden i løbet af i nat, forklarer Erik Jakobsen.

Han beklager det hændte, men er glad for, at det nu ser noget lysere ud. Samtidig understreger han, at problemet i DB2 ikke kan sammenlignes med de vanskeligheder, Danske Bank havde med systemet i 2003.

- Det er noget helt andet. På trods af, at vi har været nede, så har vi kørt ret mange transaktioner igennem, og vi har kørt nogenlunde normalt ude i filialerne siden middagstid, siger Erik Jakobsen.

Han forklarer, at der er tale om et hukommelse-problem kombineret med noget andet, som gav de tekniske vanskeligheder. Han kan dog ikke komme nærmere ind på nedbruddets årsag.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura