Så er det officielt: Oracle sluger Peoplesoft

Som ventet lagde Oracle fredag låg på 18 måneders intensiv kamp, da konkurrenten Peoplesoft officielt blev til en del af Oracle. 97 procent af aktionærerne i Peoplesoft havde sagt ja til at sælge, og det var mere end nok for Oracle.

Peoplesoft, en gang verdens næststørste leverandør af applikationer til større virksomheder, er nu et datterselskab i Oracle.

Det blev officielt, da Oracle fredag offentliggjorde, at 97 procent af Peoplesofts aktionærer har sagt ja til at lade sig overtage for en samlet pris på knap 60 milliarder kroner.

Oracle havde allerede sikret sig kontrol med Peoplesoft, men den store opbakning fra aktionærerne betød, at Oracle kunne lukke handlen hurtigt.

- Papirarbejdet i forbindelse med opkøbet er færdigt, og vi er godt i gang med at integrere de selskaber, siger Bob Wynne, en talsmand for Oracle.

Opkøbet gør Oracle til verdens næststørste sælger af forretningssoftware efter tyske SAP. Ifølge Oracle var det nødvendigt at købe Peoplesoft for at nå den nødvendige størrelse til at konkurrere effektivt.

Det fjendtlige overtagelsesforsøg blev oprindeligt afvist af Peoplesofts ledelse, og modsagt af de amerikanske konkurrencemyndigheder, som frygtede, at det ville føre til højere priser.

Oracle har tidligere meldt ud, at selskabet vil fortsætte med at opgradere Peoplesofts produktlinjer. På længere sigt er det dog planen at udvikle en enkelt programpakke, der tager det bedste fra begge selskabers produkter.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S