Så er det officielt: Oracle sluger Peoplesoft

Som ventet lagde Oracle fredag låg på 18 måneders intensiv kamp, da konkurrenten Peoplesoft officielt blev til en del af Oracle. 97 procent af aktionærerne i Peoplesoft havde sagt ja til at sælge, og det var mere end nok for Oracle.

Peoplesoft, en gang verdens næststørste leverandør af applikationer til større virksomheder, er nu et datterselskab i Oracle.

Det blev officielt, da Oracle fredag offentliggjorde, at 97 procent af Peoplesofts aktionærer har sagt ja til at lade sig overtage for en samlet pris på knap 60 milliarder kroner.

Oracle havde allerede sikret sig kontrol med Peoplesoft, men den store opbakning fra aktionærerne betød, at Oracle kunne lukke handlen hurtigt.

- Papirarbejdet i forbindelse med opkøbet er færdigt, og vi er godt i gang med at integrere de selskaber, siger Bob Wynne, en talsmand for Oracle.

Opkøbet gør Oracle til verdens næststørste sælger af forretningssoftware efter tyske SAP. Ifølge Oracle var det nødvendigt at købe Peoplesoft for at nå den nødvendige størrelse til at konkurrere effektivt.

Det fjendtlige overtagelsesforsøg blev oprindeligt afvist af Peoplesofts ledelse, og modsagt af de amerikanske konkurrencemyndigheder, som frygtede, at det ville føre til højere priser.

Oracle har tidligere meldt ud, at selskabet vil fortsætte med at opgradere Peoplesofts produktlinjer. På længere sigt er det dog planen at udvikle en enkelt programpakke, der tager det bedste fra begge selskabers produkter.

Læses lige nu

    Red Barnet

    Software developer til Red Barnets IT-team

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    FE søger PKI-specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job