IBM: Fyringsrunde går uden om Danmark

Omstruktureringsplaner med tusindvis af fyringer på IBM's aktiviteter i Europa går uden om Danmark. Tværtimod fortsætter IBM i Danmark med at ansætte, og medarbejderstaben, der sidste år blev fordoblet med køb af Mærsk Data og DMdata, bliver forøget med yderligere nogle hundrede i år.

Trods rygter om fyringer i tusindvis og omstrukturering af IBM i Europa i kølvandet af et skuffende første kvartal for it-koncernen, fortsætter IBM i Danmark med at ansætte.

- Vi har en ret god situation i Danmark, hvor vi forventer at ansætte nogle hundrede medarbejdere i år, siger kommunikationschef Rikke Ploug Niemann.

Den officielle udmelding fra IBM i Danmark er, at der løbende bliver set på ændringer i kundernes behov, og at IBM tilpasser forretningen på den måde, der møder kundernes behov på den mest effektive og produktive måde.

- Og det er blandt andet også derfor, at vi sidste år købte Mærsk Data og DMdata, siger kommunikationschefen.

Ingen aktuelle planer

Direkte adspurgt, om ekspansionen i Danmark kan tages som tegn på, at omstruktureringsplaner med udflytning og fyringer går uden om Danmark, svarer kommunikationschefen:

- Ja, det kan det. Der er i hvert fald ingen aktuelle planer om det, siger Rikke Ploug Niemann.

IBM i Danmark fordoblede sidste år medarbejderstaben til over 7.000 ansatte med købet af Mærsk Data og DMdata.

Efter købene har IBM i Danmark fortsat med at udvide medarbejderstaben, og der er således også behov for endnu flere i IBM Services.

IBM Services dækker over aktiviteter inden for outsourcing og konsulentydelser, og altså også de ydelser, som IBM har sikret sig ved købet af Mærsk Data og DMdata.

På globalt plan satses fra IBMs side på kompetencerne i de danske afdelinger inden for transport- og logistikområdet samt på sundhedsområdet.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S