Amerikansk finanstilsyn blokerer for stable-coin - lover ’ihærdige sagsanlæg’

Fra næste uge bliver den berørte stablecoin ikke længere udstedt.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Det amerikanske finanstilsyn, Securities and Exchanges Commission (SEC), indstiller overfor en af markedets førende kryptobørsers såkaldte ’stablecoin’, Binance USD, at det skal reguleres som et børs-produkt.

Sker det ikke, lover tilsynet at det er indstillet på at svare med ’ihærdige sagsanlæg’, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Indtil de mange juridiske krav for et børsreguleret produkt mødes, må der ikke udstedes mere af kryptovalutaen.

Indstillingen er rettet mod Paxos Trust Company, som er selskabet bag kryptobørsen Binances stablecoin, kaldet Binance USD.

En stablecoin er en kryptovaluta designet til at minimere valutaudsving, typisk ved at være bundet op på en valuta eller en vare. Binancen USD er designet til at følge den amerikanske dollar.

Paxos har indvilget i at indstille udstedelsen af Binance USD fra 21. februar, men vil understøtte og veksle tokens frem til februar 2024, lyder det.

For kryptobørsen Binance er det en streg regning, da det vil med al sandsynlighed miste markedsandele til øvrige stablecoins såsom Tether og USD Coin.

Binance USD er klodens tredjestørste stablecoin, som der er udstedt for omkring for 16 milliarder amerikanske dollar af.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S