Amerikansk finanstilsyn blokerer for stable-coin - lover ’ihærdige sagsanlæg’

Fra næste uge bliver den berørte stablecoin ikke længere udstedt.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Det amerikanske finanstilsyn, Securities and Exchanges Commission (SEC), indstiller overfor en af markedets førende kryptobørsers såkaldte ’stablecoin’, Binance USD, at det skal reguleres som et børs-produkt.

Sker det ikke, lover tilsynet at det er indstillet på at svare med ’ihærdige sagsanlæg’, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Indtil de mange juridiske krav for et børsreguleret produkt mødes, må der ikke udstedes mere af kryptovalutaen.

Indstillingen er rettet mod Paxos Trust Company, som er selskabet bag kryptobørsen Binances stablecoin, kaldet Binance USD.

En stablecoin er en kryptovaluta designet til at minimere valutaudsving, typisk ved at være bundet op på en valuta eller en vare. Binancen USD er designet til at følge den amerikanske dollar.

Paxos har indvilget i at indstille udstedelsen af Binance USD fra 21. februar, men vil understøtte og veksle tokens frem til februar 2024, lyder det.

For kryptobørsen Binance er det en streg regning, da det vil med al sandsynlighed miste markedsandele til øvrige stablecoins såsom Tether og USD Coin.

Binance USD er klodens tredjestørste stablecoin, som der er udstedt for omkring for 16 milliarder amerikanske dollar af.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec