Amerikansk finanstilsyn blokerer for stable-coin - lover ’ihærdige sagsanlæg’

Fra næste uge bliver den berørte stablecoin ikke længere udstedt.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Det amerikanske finanstilsyn, Securities and Exchanges Commission (SEC), indstiller overfor en af markedets førende kryptobørsers såkaldte ’stablecoin’, Binance USD, at det skal reguleres som et børs-produkt.

Sker det ikke, lover tilsynet at det er indstillet på at svare med ’ihærdige sagsanlæg’, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Indtil de mange juridiske krav for et børsreguleret produkt mødes, må der ikke udstedes mere af kryptovalutaen.

Indstillingen er rettet mod Paxos Trust Company, som er selskabet bag kryptobørsen Binances stablecoin, kaldet Binance USD.

En stablecoin er en kryptovaluta designet til at minimere valutaudsving, typisk ved at være bundet op på en valuta eller en vare. Binancen USD er designet til at følge den amerikanske dollar.

Paxos har indvilget i at indstille udstedelsen af Binance USD fra 21. februar, men vil understøtte og veksle tokens frem til februar 2024, lyder det.

For kryptobørsen Binance er det en streg regning, da det vil med al sandsynlighed miste markedsandele til øvrige stablecoins såsom Tether og USD Coin.

Binance USD er klodens tredjestørste stablecoin, som der er udstedt for omkring for 16 milliarder amerikanske dollar af.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision