Amerikansk finanstilsyn blokerer for stable-coin - lover ’ihærdige sagsanlæg’

Fra næste uge bliver den berørte stablecoin ikke længere udstedt.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Det amerikanske finanstilsyn, Securities and Exchanges Commission (SEC), indstiller overfor en af markedets førende kryptobørsers såkaldte ’stablecoin’, Binance USD, at det skal reguleres som et børs-produkt.

Sker det ikke, lover tilsynet at det er indstillet på at svare med ’ihærdige sagsanlæg’, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Indtil de mange juridiske krav for et børsreguleret produkt mødes, må der ikke udstedes mere af kryptovalutaen.

Indstillingen er rettet mod Paxos Trust Company, som er selskabet bag kryptobørsen Binances stablecoin, kaldet Binance USD.

En stablecoin er en kryptovaluta designet til at minimere valutaudsving, typisk ved at være bundet op på en valuta eller en vare. Binancen USD er designet til at følge den amerikanske dollar.

Paxos har indvilget i at indstille udstedelsen af Binance USD fra 21. februar, men vil understøtte og veksle tokens frem til februar 2024, lyder det.

For kryptobørsen Binance er det en streg regning, da det vil med al sandsynlighed miste markedsandele til øvrige stablecoins såsom Tether og USD Coin.

Binance USD er klodens tredjestørste stablecoin, som der er udstedt for omkring for 16 milliarder amerikanske dollar af.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S