Mange fejl i Microsofts store Bing AI-forestilling: Her tog den kunstige intelligens fejl

Microsofts AI-assisterede chatbot kan have tendens til at lave fejl og opdigte oplysninger. Selv under den stort anlagte offentliggørelse.

Artikel top billede

Microsofts AI-assisterede version af Bing-søgemaskinen er overbevisende, men selv under den offentlige fremvisning, kunne den ikke undgå at give svar med en stribe faktuelle fejl.

Ved eventet understregede Microsofts administrerende direktør, Satya Nadella, overfor finansmediet CNBC, ar teknologien kan give svar på sprøgsmål, som lyder som var de skrevet af et menneske og at det kan sammenlignes med ’den industrielle revolution for vidensarbejde’.

Tjenestens AI-assisterede svar bød dog på faktuelle fejl under selve seancen, hvor den blandt andet analyserede regnskaber fra virksomheden Gap og Lululemon. Visse tal var udeladt og andre var opfundet.

I tjenesten analyse af Gap-regnskabet dukkede følgende fejl op:

  • Dækningsbidraget blev angivet til 37,4 procent i stedet for 38,7 procent
  • Driftsmargin lød på 4,6 procent i stedet for det reelle tal på 5,9 procent
  • Udbyttet per aktie lød på 0,42 dollar i stedet for de korrekte 0,71 dollar eller 0,33 dollar efter skat.
  • Til sidst kom Bing AI med en prognose, hvori der indgik oplysninger om fremtidig dækningsbidrag og udbytte, en prognose som virksomheden skrottede i august.
”Bing AI fik svaret helt forkert på nogle af spørgsmålene under deres demo, men ingen bemærkede det,” noterede den uafhængige forsker Dmitri Brereton i et opslag på Substack, skriver CNBC.

Ud over fejl i de to virksomhedsanalyser, fik Bing AI også nogle faktuelle fejl i teknikbladet om en støvsuger og rejesplaner til Mexico, noterer han.

De opfundne oplysninger kaldes for ’hallucinationer’, hvor den kunstige intelligens synes at opdigte nye, ukorrekte oplysninger tilsyneladende ud af den blå luft.

Ved Googles sammenlignelige præsentation af sin pendant til Bing AI og ChatGPT, kaldet ’Bard’, døjede søgegiganten ligeledes med en AI-assisteret chatbot med en tendens til at give faktuelt forkerte svar.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Metroselskabet I/S

    Senior IT Help Desk Specialist

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S