Mange fejl i Microsofts store Bing AI-forestilling: Her tog den kunstige intelligens fejl

Microsofts AI-assisterede chatbot kan have tendens til at lave fejl og opdigte oplysninger. Selv under den stort anlagte offentliggørelse.

Artikel top billede

Microsofts AI-assisterede version af Bing-søgemaskinen er overbevisende, men selv under den offentlige fremvisning, kunne den ikke undgå at give svar med en stribe faktuelle fejl.

Ved eventet understregede Microsofts administrerende direktør, Satya Nadella, overfor finansmediet CNBC, ar teknologien kan give svar på sprøgsmål, som lyder som var de skrevet af et menneske og at det kan sammenlignes med ’den industrielle revolution for vidensarbejde’.

Tjenestens AI-assisterede svar bød dog på faktuelle fejl under selve seancen, hvor den blandt andet analyserede regnskaber fra virksomheden Gap og Lululemon. Visse tal var udeladt og andre var opfundet.

I tjenesten analyse af Gap-regnskabet dukkede følgende fejl op:

  • Dækningsbidraget blev angivet til 37,4 procent i stedet for 38,7 procent
  • Driftsmargin lød på 4,6 procent i stedet for det reelle tal på 5,9 procent
  • Udbyttet per aktie lød på 0,42 dollar i stedet for de korrekte 0,71 dollar eller 0,33 dollar efter skat.
  • Til sidst kom Bing AI med en prognose, hvori der indgik oplysninger om fremtidig dækningsbidrag og udbytte, en prognose som virksomheden skrottede i august.
”Bing AI fik svaret helt forkert på nogle af spørgsmålene under deres demo, men ingen bemærkede det,” noterede den uafhængige forsker Dmitri Brereton i et opslag på Substack, skriver CNBC.

Ud over fejl i de to virksomhedsanalyser, fik Bing AI også nogle faktuelle fejl i teknikbladet om en støvsuger og rejesplaner til Mexico, noterer han.

De opfundne oplysninger kaldes for ’hallucinationer’, hvor den kunstige intelligens synes at opdigte nye, ukorrekte oplysninger tilsyneladende ud af den blå luft.

Ved Googles sammenlignelige præsentation af sin pendant til Bing AI og ChatGPT, kaldet ’Bard’, døjede søgegiganten ligeledes med en AI-assisteret chatbot med en tendens til at give faktuelt forkerte svar.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S