Mange fejl i Microsofts store Bing AI-forestilling: Her tog den kunstige intelligens fejl

Microsofts AI-assisterede chatbot kan have tendens til at lave fejl og opdigte oplysninger. Selv under den stort anlagte offentliggørelse.

Artikel top billede

Microsofts AI-assisterede version af Bing-søgemaskinen er overbevisende, men selv under den offentlige fremvisning, kunne den ikke undgå at give svar med en stribe faktuelle fejl.

Ved eventet understregede Microsofts administrerende direktør, Satya Nadella, overfor finansmediet CNBC, ar teknologien kan give svar på sprøgsmål, som lyder som var de skrevet af et menneske og at det kan sammenlignes med ’den industrielle revolution for vidensarbejde’.

Tjenestens AI-assisterede svar bød dog på faktuelle fejl under selve seancen, hvor den blandt andet analyserede regnskaber fra virksomheden Gap og Lululemon. Visse tal var udeladt og andre var opfundet.

I tjenesten analyse af Gap-regnskabet dukkede følgende fejl op:

  • Dækningsbidraget blev angivet til 37,4 procent i stedet for 38,7 procent
  • Driftsmargin lød på 4,6 procent i stedet for det reelle tal på 5,9 procent
  • Udbyttet per aktie lød på 0,42 dollar i stedet for de korrekte 0,71 dollar eller 0,33 dollar efter skat.
  • Til sidst kom Bing AI med en prognose, hvori der indgik oplysninger om fremtidig dækningsbidrag og udbytte, en prognose som virksomheden skrottede i august.
”Bing AI fik svaret helt forkert på nogle af spørgsmålene under deres demo, men ingen bemærkede det,” noterede den uafhængige forsker Dmitri Brereton i et opslag på Substack, skriver CNBC.

Ud over fejl i de to virksomhedsanalyser, fik Bing AI også nogle faktuelle fejl i teknikbladet om en støvsuger og rejesplaner til Mexico, noterer han.

De opfundne oplysninger kaldes for ’hallucinationer’, hvor den kunstige intelligens synes at opdigte nye, ukorrekte oplysninger tilsyneladende ud af den blå luft.

Ved Googles sammenlignelige præsentation af sin pendant til Bing AI og ChatGPT, kaldet ’Bard’, døjede søgegiganten ligeledes med en AI-assisteret chatbot med en tendens til at give faktuelt forkerte svar.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job