Mange fejl i Microsofts store Bing AI-forestilling: Her tog den kunstige intelligens fejl

Microsofts AI-assisterede chatbot kan have tendens til at lave fejl og opdigte oplysninger. Selv under den stort anlagte offentliggørelse.

Artikel top billede

Microsofts AI-assisterede version af Bing-søgemaskinen er overbevisende, men selv under den offentlige fremvisning, kunne den ikke undgå at give svar med en stribe faktuelle fejl.

Ved eventet understregede Microsofts administrerende direktør, Satya Nadella, overfor finansmediet CNBC, ar teknologien kan give svar på sprøgsmål, som lyder som var de skrevet af et menneske og at det kan sammenlignes med ’den industrielle revolution for vidensarbejde’.

Tjenestens AI-assisterede svar bød dog på faktuelle fejl under selve seancen, hvor den blandt andet analyserede regnskaber fra virksomheden Gap og Lululemon. Visse tal var udeladt og andre var opfundet.

I tjenesten analyse af Gap-regnskabet dukkede følgende fejl op:

  • Dækningsbidraget blev angivet til 37,4 procent i stedet for 38,7 procent
  • Driftsmargin lød på 4,6 procent i stedet for det reelle tal på 5,9 procent
  • Udbyttet per aktie lød på 0,42 dollar i stedet for de korrekte 0,71 dollar eller 0,33 dollar efter skat.
  • Til sidst kom Bing AI med en prognose, hvori der indgik oplysninger om fremtidig dækningsbidrag og udbytte, en prognose som virksomheden skrottede i august.
”Bing AI fik svaret helt forkert på nogle af spørgsmålene under deres demo, men ingen bemærkede det,” noterede den uafhængige forsker Dmitri Brereton i et opslag på Substack, skriver CNBC.

Ud over fejl i de to virksomhedsanalyser, fik Bing AI også nogle faktuelle fejl i teknikbladet om en støvsuger og rejesplaner til Mexico, noterer han.

De opfundne oplysninger kaldes for ’hallucinationer’, hvor den kunstige intelligens synes at opdigte nye, ukorrekte oplysninger tilsyneladende ud af den blå luft.

Ved Googles sammenlignelige præsentation af sin pendant til Bing AI og ChatGPT, kaldet ’Bard’, døjede søgegiganten ligeledes med en AI-assisteret chatbot med en tendens til at give faktuelt forkerte svar.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S