Bill Gates: Det nytter ikke noget at sætte kunstig intelligens på pause

Bill Gates undrer sig over forsøgene på at indføre en pause indenfor kunstig udvikling.

Artikel top billede

Den amerikanske Microsoft-stifter og filantrop Bill Gates tror ikke på, det nytter noget at sætte udviklingen indenfor kunstig intelligens på pause.

I en kommentar til Reuters retter han kritik for et udbredt forslag om et moratorium på seks måneder indenfor udviklingen i kunstig intelligens.

Forslaget er udarbejdet af over 1.000 AI eksperter og nøglepersoner, heriblandt rigmanden Elon Musk som råder myndigheder og regeringer til at indføre en seks måneders pause for udvikling af AI-systemer kraftigere end OpenAI’s avancerede GPT4 model.

Her indvender Bill Gates at: ”Det vil ikke nytte noget at bede en bestemt gruppe om at indstille udviklingen.”

Samtidig undrer han sig: ”Jeg forstår ikke hvem de foreslår skal stoppe, hvordan alle verdens lande skulle blive enige om at stoppe og hvorfor man skulle stoppe.”

”Der er tydeligvis kæmpegevinster at hente i AI – Hvad vi bør, er at identificere farerne,” foreslår han i stedet.

I et åbent brev på sin hjemmeside argumenterede Bill Gates for, hvorfor en ny æra er indtruffet med kunstig intelligens. Her plæderer han for, at teknologiens potentiale skal bruges på at mindske uligheder i verdenen, eksempelvis ved at tilbyde AI-drevne sundhedstjenester såsom lægekonsultationer.

Bill Gates er samtidig storaktionær i Microsoft, som sammen med OpenAI er en af de førende spillere indenfor udvikling af kunstig intelligens.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S