Bill Gates: Det nytter ikke noget at sætte kunstig intelligens på pause

Bill Gates undrer sig over forsøgene på at indføre en pause indenfor kunstig udvikling.

Artikel top billede

Den amerikanske Microsoft-stifter og filantrop Bill Gates tror ikke på, det nytter noget at sætte udviklingen indenfor kunstig intelligens på pause.

I en kommentar til Reuters retter han kritik for et udbredt forslag om et moratorium på seks måneder indenfor udviklingen i kunstig intelligens.

Forslaget er udarbejdet af over 1.000 AI eksperter og nøglepersoner, heriblandt rigmanden Elon Musk som råder myndigheder og regeringer til at indføre en seks måneders pause for udvikling af AI-systemer kraftigere end OpenAI’s avancerede GPT4 model.

Her indvender Bill Gates at: ”Det vil ikke nytte noget at bede en bestemt gruppe om at indstille udviklingen.”

Samtidig undrer han sig: ”Jeg forstår ikke hvem de foreslår skal stoppe, hvordan alle verdens lande skulle blive enige om at stoppe og hvorfor man skulle stoppe.”

”Der er tydeligvis kæmpegevinster at hente i AI – Hvad vi bør, er at identificere farerne,” foreslår han i stedet.

I et åbent brev på sin hjemmeside argumenterede Bill Gates for, hvorfor en ny æra er indtruffet med kunstig intelligens. Her plæderer han for, at teknologiens potentiale skal bruges på at mindske uligheder i verdenen, eksempelvis ved at tilbyde AI-drevne sundhedstjenester såsom lægekonsultationer.

Bill Gates er samtidig storaktionær i Microsoft, som sammen med OpenAI er en af de førende spillere indenfor udvikling af kunstig intelligens.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Test Manager – Data Quality & Engineering (Digitalt Fundament)

Københavnsområdet

SOS International

License & Vendor Manager

Midtjylland

Ennova A/S

Senior Platform Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S