EU vil gå ChatGPT efter i GDPR-sømmene: Nu går kulegravning i gang

Det europæiske datatilsyn EDPB vil granske hvorvidt AI-tjenesten ChatGPT efterlever den europæiske datalovgivning.

Artikel top billede

(Foto: Alexandre Lallemand/Unsplash)

Det europæiske datatilsyn, European Data Protection Board (EDPB), vil granske OpenAI’s ChatGPT efter i sømmene.

Kulegravningen skal ske via en nyligt oprettet task force, som skal granske og udveksle informationer om EU’s datalovgivning efterleves af tjenesten, som benytter enorme dataset og kunstig intelligens til at levere en menneskelignende evne til at chatte og kreere tekst.

Det oplyser tilsynet ifølge mediet Politico, som skriver, at tilsynet ønsker at føre skærpet opsyn med EU’s databestemmelser hos tjenesten på opfodring af flere EU-landes datatilsyn.

Tjenesten har ikke nogen officiel tilstedeværelse i EU-området, ud over at tjenesten er gjort tilgængelig og understøtter samtlige af de 27 landes sprogområder.

I Italien har det italienske datatilsyn markeret sig ved at indføre et midlertidigt forbud mod tjenesten, på grund af brud på GDPR-forordningen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse