Det her er et af de bedste bud på en kommende billig elbil

Med priser helt ned til under 100.000 kroner, kan BYD’s nyligt præsenterede ’Seagull’ blive den bil, som åbner op for elbilen til alle budgetter.

Artikel top billede

(Foto: BYD PR)

Selvom kinesiske BYD (Build Your Dream) ikke er synderligt kendt herhjemme, har bilproducenten i en vis ubemærkethed vippet Tesla af pinden som klodens største producent af elbiler.

Det er altså noget af en gigant, som ved denne uges ’Shanghai Auto Show’ bilmesse i Shanghai benyttede lejligheden til at fremvise en lille, men lovende bud på en elektrisk mikrobil til en yderst skarp pris.

Bilen hedder ’Seagull’ og er en kompakt sag som nemt vil kunne finde plads i bytrafikken med sine blot 3,8 meters længde og en bredde på 1,71 meter. En god højde på 1,54 meter vil give plads til ekstra plads ombord.

Den bliver drevet frem af en elmotor på 74 hestekræfter, hvilket alt andet lige ikke vil gøre den til nogen motorvejsmissil, men bør give tilstrækkeligt med kræfter til at følge med bytrafikken. Fra nul til 50 i timen skulle kunne klares på lige under fem sekunder, lyder det.

Prisen starter lige under de 73.800 yuan, svarende til godt 72.000 kroner. Dyreste model, med et større batteri, løber op i, hvad der svarer til knap 94.000 kroner.

Til de penge bliver der kun råd til et klejnt batteri på 30 kWh og en rækkevidde på 305 kilometer efter den meget optimistiske CLTC-norm. Topmodellen får dog et 39 kWh batteri, som skulle kunne runde de 405 kilometer efter samme norm.

Opladningen bliver en langsommelig affære, til trods for det klejne batteri. En halv opladning fra 30 til 80 procent kan dog klares på en halv time via en lynlader, hvilket indikerer at den ikke er i stand til at modtage meget mere end 40-50 kW.

Det er endnu uvist hvorvidt selskabet har planer om at introducere modellen på de danske veje, men selskabet har verserende planer om at etablere en fabrik i Europa, hvilket indikerer, at BYD vil bygge andet end bare drømme på det europæiske kontinent.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it-uddannelser

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics