Var det noget med en kontorskærm med en ’papirskærm’ i sidevognen?

Philips forsøger at forene det bedste fra to forskellige verdener i en og samme kontorskærm.

Artikel top billede

(Foto: Philips PR)

I stedet for at differentiere sig med høje opløsninger, store skærmarealer eller avanceret teknologi tilbyder den hollandske elektronikproducent en aparte skærm med to skærmteknologier side om side.

Skærmen, som leverer under produktnavnet 24B1D5600, kan kort beskrives som en vanlig 24 tommer IPS-skærm med Quad HD Opløsning, som har fået fastmonteret en sidevogn af en opretstående 13,3-tommers skærm baseret på den særlige e-ink teknologi ombord.

E-ink er den teknologi, som kendes fra særligt e-bogslæsere som Amazons Kindle, som på mange måder efterligner den måde som tekst vises på printet papir.

Teknologien er udviklet til at være rarere at se på for de øjne, der ser, mens den samtidig har den fordel, at den kan anvendes selv i fuldt dagslys.

Farvegengivelse er ikke et parameter her, da der kun tilbydes få nuancer af grå samt sort og hvid.

Responstiderne er samtidig plaget af, hver enkel pixel er længe om at nulstilles, hvilket udelukker visning af video eller andre levende billeder.

Den sidemonterede skærm kan vippes ind mod brugere og byder på 1.600 gange 1.200 pixels svarende til 150 DPI på en flade, der er enkelte centimeter fra at kunne dække et regulært A4-ark.

Sideskærmen byder også på baggrundsbelysning, der kan tilpasse sig omgivelserne, så den kan skærme brugerens øjne for eventuelt kraftigt eller blåligt lys, når det bliver mørkt.

Med til skærmen hører en ’SmartRemote’ app, som optimerer visningen af eventuelle dokumenter eller hjemmesider på den særlige sideskærm.

Netmediet Gizmodo noterer her, at dokumenter, der vises gennem appen ikke kan redigeres.

Hele anordningen er monteret på en dedikeret fod og tilbyder 15 watts USB-C opladning, hvilket udelukker de fleste laptops fra at få strøm direkte fra skærmen.

Skærmen er i øjeblikket kun tilgængelig i Kina til en pris på knap 5.800 kroner, men flere markeder kan være i spil på sigt.

Du kan se skærmen i aktion i produktvideoen nedenunder.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo