Apple opruster kraftigt på kunstig intelligens: Vil skabe ’ekstraordinære autonome systemer’

Apple er på udkig efter et stort antal AI-specialister indenfor generativ AI.

Artikel top billede

(Foto: Laurenz Heymann/Unsplash)

Samtlige af klodens tech-giganter er blevet mere end åbenmundede omkring deres respektive satsninger indenfor udviklingen af kunstig intelligens.

Udviklingen er særlig tydelig indenfor storskala sprogmodeller (LLM) såsom OpenAI’s GPT, der i dag er fundamentet til tjenester såsom ChatGPT eller Microsoft Bing AI.

Mens Google, Microsoft, Facebook og Amazon alle har fremvist varierende fremskridt indenfor den generative AI-teknologi og tjenester, har der været stilhed hos klodens største tech-virksomhed: Apple.

Dusinvis af jobopslag hos tech-giganten indikerer dog nu, at Apple ikke har i sinde at overse teknologien, skriver netmediet TechCrunch.

Ønskes: ’Ekstraordinære autonome systemer’

På Apples hjemmeside er det blevet til en stribe stillingsopslag, hvor der søges specifikt efter specialister i ’generativ AI’ – en samlebetegnelse for AI-teknologier heriblandt storskala sprogmodeller og AI-billedgenerering.

I alt er der siden 27 april slået 28 stillinger op, hvor der søges efter maskinlæringsspecialister med ”en passion for at skabe ekstraordinære autonome systemer’.

Flere af stillingsopslagene er enslydende noterer mediet, hvilket indikerer, at Apple ønsker flere ansøgere om at dække en rolle, eller flere enslydende stillinger besat, noterer mediet.

Hvad de nye AI-specialister skal bruge kræfterne på er ikke præciseret, men et oplagt emne er selskabets stemmestyrede assistent, Siri, som kunne trænge til mere kunstig intelligens i sin sprogforståelse og evne til at generere svar.

Begrænser brugen af AI-værktøjer

Mens Apple endnu ikke har vist nogen af sine satsninger indenfor generativ AI-teknologi frem, lød det tidligere på året fra administrerende direktør Tim Cook, at teknologien anses som værende ’meget interessant’, mens der dog vægtes på at have en ’afmålt og fokuseret’ tilgang til teknologien.

Samtidig lyder det, at Apple har indskærpet brugen af AI-tjenester såsom ChatGPT internt, navnlig på grund af frygt for datalæk eller -misbrug.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingsdirektør for Digital Enablement

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision