Nu er det tid til at opgradere: Windows XP er fuldt ud 'cracket'

Det ultimative crack af Windows XP identificeringsmekanisme er sluppet. Nu kan illegitime versioner af styresystemet aktiveres offline.

Artikel top billede

Selvom det er godt ni år siden, at det sidste ligkistesøm blev slået i Microsofts Windows XP styresystem, lever styresystemet fortsat enkelte steder derude.

Ifølge web-analytikerne fra Statcounter kører 0,35 procent af alle Windows systemerne fortsat med det snart 22 år gamle styresystem.

Godt to årtier efter styresystemets debut er valideringssystemet til Windows XP nu fuldt ’cracket’, så styresystemet kan installeres uden behov for nogen legitim aktiveringsnøgle.

Det skriver The Register.

På det sociale nyhedsforum Reddit florerer nu en app, der kan generere offline-nøgler, som kan snyde Microsoft aktiveringssystem, og dermed snøre systemet til at tro, at det er en legitim version af Windows, der køres.

Mediet noterer, at Windows XP aktiverings-system længe har været kompromitteret, hvor det tidligere har været muligt at omgå aktiveringssystemet ved at tilgå en tredjeparts server, der snyder Windows XP til at tro, at der køres en autentisk version af Windows.

Det understreges samtidigt, at brugen af Windows XP frarådes stærkt, særligt til enheder, der er tilknyttet til internettet.

Windows XP’s sidste regulære opdatering udkom i februar 2014, hvilket betyder at systemet funktions- og sikkerhedsmæssigt er i forfald, selvom Microsoft i 2019 kortvarigt understøttede systemet med en kritisk sikkerhedsopdatering, formentlig for at forhindre udbredelsen af en ’WannaCry’-lignende malware.

Skulle du alligevel driste dig til at slutte en Windows XP maskine til internettet, vil du opleve at den ombordværende browser ’Internet Explorer’ ikke kan opdateres til andet end version 8.0 – et program som er så forældet, at det blandt andet ikke længere er i stand til at åbne selskabets egen hjemmeside.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S