Nu er det tid til at opgradere: Windows XP er fuldt ud 'cracket'

Det ultimative crack af Windows XP identificeringsmekanisme er sluppet. Nu kan illegitime versioner af styresystemet aktiveres offline.

Artikel top billede

Selvom det er godt ni år siden, at det sidste ligkistesøm blev slået i Microsofts Windows XP styresystem, lever styresystemet fortsat enkelte steder derude.

Ifølge web-analytikerne fra Statcounter kører 0,35 procent af alle Windows systemerne fortsat med det snart 22 år gamle styresystem.

Godt to årtier efter styresystemets debut er valideringssystemet til Windows XP nu fuldt ’cracket’, så styresystemet kan installeres uden behov for nogen legitim aktiveringsnøgle.

Det skriver The Register.

På det sociale nyhedsforum Reddit florerer nu en app, der kan generere offline-nøgler, som kan snyde Microsoft aktiveringssystem, og dermed snøre systemet til at tro, at det er en legitim version af Windows, der køres.

Mediet noterer, at Windows XP aktiverings-system længe har været kompromitteret, hvor det tidligere har været muligt at omgå aktiveringssystemet ved at tilgå en tredjeparts server, der snyder Windows XP til at tro, at der køres en autentisk version af Windows.

Det understreges samtidigt, at brugen af Windows XP frarådes stærkt, særligt til enheder, der er tilknyttet til internettet.

Windows XP’s sidste regulære opdatering udkom i februar 2014, hvilket betyder at systemet funktions- og sikkerhedsmæssigt er i forfald, selvom Microsoft i 2019 kortvarigt understøttede systemet med en kritisk sikkerhedsopdatering, formentlig for at forhindre udbredelsen af en ’WannaCry’-lignende malware.

Skulle du alligevel driste dig til at slutte en Windows XP maskine til internettet, vil du opleve at den ombordværende browser ’Internet Explorer’ ikke kan opdateres til andet end version 8.0 – et program som er så forældet, at det blandt andet ikke længere er i stand til at åbne selskabets egen hjemmeside.

Læses lige nu

    Annonce

    Scan Global Logistics

    PMO Project Manager

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S