Nu er det tid til at opgradere: Windows XP er fuldt ud 'cracket'

Det ultimative crack af Windows XP identificeringsmekanisme er sluppet. Nu kan illegitime versioner af styresystemet aktiveres offline.

Artikel top billede

Selvom det er godt ni år siden, at det sidste ligkistesøm blev slået i Microsofts Windows XP styresystem, lever styresystemet fortsat enkelte steder derude.

Ifølge web-analytikerne fra Statcounter kører 0,35 procent af alle Windows systemerne fortsat med det snart 22 år gamle styresystem.

Godt to årtier efter styresystemets debut er valideringssystemet til Windows XP nu fuldt ’cracket’, så styresystemet kan installeres uden behov for nogen legitim aktiveringsnøgle.

Det skriver The Register.

På det sociale nyhedsforum Reddit florerer nu en app, der kan generere offline-nøgler, som kan snyde Microsoft aktiveringssystem, og dermed snøre systemet til at tro, at det er en legitim version af Windows, der køres.

Mediet noterer, at Windows XP aktiverings-system længe har været kompromitteret, hvor det tidligere har været muligt at omgå aktiveringssystemet ved at tilgå en tredjeparts server, der snyder Windows XP til at tro, at der køres en autentisk version af Windows.

Det understreges samtidigt, at brugen af Windows XP frarådes stærkt, særligt til enheder, der er tilknyttet til internettet.

Windows XP’s sidste regulære opdatering udkom i februar 2014, hvilket betyder at systemet funktions- og sikkerhedsmæssigt er i forfald, selvom Microsoft i 2019 kortvarigt understøttede systemet med en kritisk sikkerhedsopdatering, formentlig for at forhindre udbredelsen af en ’WannaCry’-lignende malware.

Skulle du alligevel driste dig til at slutte en Windows XP maskine til internettet, vil du opleve at den ombordværende browser ’Internet Explorer’ ikke kan opdateres til andet end version 8.0 – et program som er så forældet, at det blandt andet ikke længere er i stand til at åbne selskabets egen hjemmeside.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S