Filmforedrag: Når AI’en styrer penslen

Med computerteknologi og en sikker hånd er det muligt at kopiere de største mestre. Om AI’er og anden teknologi vil vende vrangen ud på kunsten, diskuteres i nyt filmforedrag.

Artikel top billede

I 2013 kunne Tim Jenison læne sig tilbage med tilfredshed. Den amerikanske opfinder var ren amatør ud i kunsten, men havde alligevel formået at kopiere et maleri af den flamske mester Johannes Vermeer.

Vil kommende teknologier dermed kunne forandre eller forbedre kunst, og er et værk så stadig (original) kunst?

Det er sandsynligvis nogle af de spørgsmål, som vil blive rejst, når Husets Biograf i København viser dokumentaren om Jenisons eksperiment.

Dokumentaren ”Tim’s Vermeer” viser, hvordan kopimaleriet kom til verden. Blandt andet ved hjælp af computergrafik, optisk teknologi og en ferm penselhånd.

Jenison havde flere formål med projektet. Opfinderen opnåede at afsløre og derefter kopiere Vermeers forskellige teknikker.

Samtidig beviste Jenison sin teori om, at mesteren fra 1600-tallet i sin tid selv havde anvendt sofistikeret teknologi. Dog ikke computerkraft, men optiske hjælpemidler såsom spejle.

Efter visning af dokumentaren ”Tim’s Vermeer” vil repræsentanter fra kunstens verden og teknologisektoren gå i clinch. Publikum kan naturligvis også stille spørgsmål.

Filmvisning med efterfølgende diskussion er den første af en serie om konsekvenserne af computere og AI-teknologi anvendt i kunstverdenen.

Titel: Examining AI tech in the art world: Tim's Vermeer.

Husets Biograf, København, 14. september.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S