Filmforedrag: Når AI’en styrer penslen

Med computerteknologi og en sikker hånd er det muligt at kopiere de største mestre. Om AI’er og anden teknologi vil vende vrangen ud på kunsten, diskuteres i nyt filmforedrag.

Artikel top billede

I 2013 kunne Tim Jenison læne sig tilbage med tilfredshed. Den amerikanske opfinder var ren amatør ud i kunsten, men havde alligevel formået at kopiere et maleri af den flamske mester Johannes Vermeer.

Vil kommende teknologier dermed kunne forandre eller forbedre kunst, og er et værk så stadig (original) kunst?

Det er sandsynligvis nogle af de spørgsmål, som vil blive rejst, når Husets Biograf i København viser dokumentaren om Jenisons eksperiment.

Dokumentaren ”Tim’s Vermeer” viser, hvordan kopimaleriet kom til verden. Blandt andet ved hjælp af computergrafik, optisk teknologi og en ferm penselhånd.

Jenison havde flere formål med projektet. Opfinderen opnåede at afsløre og derefter kopiere Vermeers forskellige teknikker.

Samtidig beviste Jenison sin teori om, at mesteren fra 1600-tallet i sin tid selv havde anvendt sofistikeret teknologi. Dog ikke computerkraft, men optiske hjælpemidler såsom spejle.

Efter visning af dokumentaren ”Tim’s Vermeer” vil repræsentanter fra kunstens verden og teknologisektoren gå i clinch. Publikum kan naturligvis også stille spørgsmål.

Filmvisning med efterfølgende diskussion er den første af en serie om konsekvenserne af computere og AI-teknologi anvendt i kunstverdenen.

Titel: Examining AI tech in the art world: Tim's Vermeer.

Husets Biograf, København, 14. september.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo