Bog: Ingen undslipper influencernes sirenesang

Ofte sælger amatørerne varen bedre end de professionelle. Ny bog afdækker, hvordan influencere på få år har omskabt vores forhold til berømmelse, økonomi og reklame.

Artikel top billede

Undersøgelser taler deres tydelige sprog. Næsten halvdelen af millennials og Gen Z følger en eller flere influencere på sociale medier.

Ikke færre end 40 procent af generationen født efter 1981 er villige til at godtage eller købe det produkt (eller budskab), en influencer promoverer.

Med så overvældende en succesrate er de glade amatører blevet en magtfaktor på flere planer. Journalist ved Washington Post, Taylor Lorenz, sammenfatter nu historien bag influencerne i sin debutbog ”Extremly Online”.

Lorenz har 10 års journalistisk erfaring i bæltet, når det gælder internetkultur.

”Extremly Online” afdækker tiden fra internettets barndom til nutidens uendelige udbud af digitale salgsboder. Herfra promoverer influencerne alt fra sodavand til hudcremer.

Millioner opsøger YouTube, TikTok og lignende platforme som primær tilkørselsrampe til informationsmotorvejen.

Hvad, de støver op der, sendes også videre offline. En anbefaling IRL blandt venner og familie har langt større indflydelse, end vi tror, når vi vælger mellem læskedrik A og læskedrik B.

De smarteste blandt brands har allerede lugtet lunten og hyrer amatører med charme, kant eller personlighed til at sælge varen, fremfor et professionelt (gammeldags) pr-bureau.

Mødre var de første til at hoppe på blogging-bølgen. I dag kan unge influencere hoppe af hamsterhjulet og leve af selvskabt indhold. Ifølge Lorenzs er udviklingen ikke mindre end et gigantisk skælv i den moderne økonomis tektoniske plader.

Og vi har ikke set det hele endnu.

Titel: Extremely Online: The Untold Story of Fame, Influence, and Power on the Internet

Forfatter: Taylor Lorenz

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Økonomistyrelsen

    Processtærk it-profil til Statens BI

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job