Bog: Ingen undslipper influencernes sirenesang

Ofte sælger amatørerne varen bedre end de professionelle. Ny bog afdækker, hvordan influencere på få år har omskabt vores forhold til berømmelse, økonomi og reklame.

Artikel top billede

Undersøgelser taler deres tydelige sprog. Næsten halvdelen af millennials og Gen Z følger en eller flere influencere på sociale medier.

Ikke færre end 40 procent af generationen født efter 1981 er villige til at godtage eller købe det produkt (eller budskab), en influencer promoverer.

Med så overvældende en succesrate er de glade amatører blevet en magtfaktor på flere planer. Journalist ved Washington Post, Taylor Lorenz, sammenfatter nu historien bag influencerne i sin debutbog ”Extremly Online”.

Lorenz har 10 års journalistisk erfaring i bæltet, når det gælder internetkultur.

”Extremly Online” afdækker tiden fra internettets barndom til nutidens uendelige udbud af digitale salgsboder. Herfra promoverer influencerne alt fra sodavand til hudcremer.

Millioner opsøger YouTube, TikTok og lignende platforme som primær tilkørselsrampe til informationsmotorvejen.

Hvad, de støver op der, sendes også videre offline. En anbefaling IRL blandt venner og familie har langt større indflydelse, end vi tror, når vi vælger mellem læskedrik A og læskedrik B.

De smarteste blandt brands har allerede lugtet lunten og hyrer amatører med charme, kant eller personlighed til at sælge varen, fremfor et professionelt (gammeldags) pr-bureau.

Mødre var de første til at hoppe på blogging-bølgen. I dag kan unge influencere hoppe af hamsterhjulet og leve af selvskabt indhold. Ifølge Lorenzs er udviklingen ikke mindre end et gigantisk skælv i den moderne økonomis tektoniske plader.

Og vi har ikke set det hele endnu.

Titel: Extremely Online: The Untold Story of Fame, Influence, and Power on the Internet

Forfatter: Taylor Lorenz

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S