Artikel top billede

Goldman Sachs om kreditkort-samarbejde med Apple: ”Det var en f**king fejl”

Goldman Sachs fortryder bittert sin kreditkort-satsning med Apple.

Højtstående medarbejdere i den amerikanske storbank Goldman Sachs ærgrer sig over det storstilede kredikort-partnerskab med tech-giganten Apple: Apple Card.

Ifølge finansmediet Wall Street Journal lyder det bittert, fra en unavngiven højtplaceret kilde hos banken at: ”Vi skulle f***king aldrig have gjort det”

For Goldman Sachs skulle partnerskabet være en enorm underskudsforretning, som ved årets start har kostet banken mere end en milliard dollar, svarende til over syv milliarder kroner. Nu lyder det, at banken styrer mod at smide endnu en milliard dollar i år alene.

For Goldman Sachs skulle samarbejdet omkring Apple Card oprindeligt være en kile ind i det forbrugerrettede marked for banken, som hidtil har leveret finansielle ydelse til store virksomheder, organisationer og regeringer.

Det forlyder, at storbanken forgæves har forsøgt at frasælge den underskudsgivende forretning til betalingsgiganten Amex, uden dog at være lykkedes med at afhænde Apple-forretningen.

Goldman Sachs forhandler ifølge mediet med Apple om en ny model, hvor Apple overtager en større del af partnerskabet, hvor en af mulighederne bliver at Apple selv låner ud af sine massive pengereserver til nye kreditkort-ejere og står for udstedelsen af kort, mens Goldman Sachs fortsat varetager eksisterende forpligtelser.

Storbanken døjer også med en verserende sag med det amerikanske forbrugerråd, ’Consumer financial Protection Bureau’, for manglende fejlrettelser og utidige tilbagebetalinger.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere