MobilePay skærper sikkerheden: Nu kan der blokeres – og det er slut med at gemme sig bag dæknavne

MobilePay-appen byder på tre store sikkerhedsopdateringer i de kommende måneder.

Artikel top billede

Den populære betalingsapp MobilePay indfører en række tiltag med det formål at forhindre svindel, misbrug og trusler, skriver Ritzau.

I løbet af marts måned vil en sikkerhedsoverhaling af app’en betyde, at brugere ikke længere vil kunne gemme sig bag falske eller opdigtede brugernavne. I stedet vil ens fuld juridiske navn fremgå, når app’en benyttes.

”Dit fulde juridiske navn vil altid fremgå i appen - både når du swiper og modtager penge. Derfor er det ikke længere muligt at bruge et alias, siger Mobilepays danske landechef Anette Bøje.

Tiltaget skal dæmme op for svindel på platformen, hvor der over årene er dukket en svindeltype, hvor kriminelle gemmer sig bag fupnavne og lokker andre brugere til at sende penge for fiktive varer.

Mobilepay anerkender her, at tiltaget kan gøre brugere utrygge:

”Vi er bevidste om, at for et mindre antal brugere vil brugen af fuldt navn fremfor alias være bekymrende eller generende,” siger Anette Bøje.

Sikkerhedsopdateringen introducerer her et yderligere sikkerhedsgreb for at sikre brugerne mod eventuel stalking, trusler eller anden uønsket kontakt ved at give muligheden for at blokere brugere.

”Den vil gøre det muligt straks at lukke ned for stalking og trusler, som uønsket fremkommer gennem kommentarer til betalinger i appen,” lyder det fra selskabet.

Sidste store sikkerhedsforanstaltning som Mobilepay indfører ved sin kommende opdatering bliver en streng tilknytning af app’en til en enkel enhed.

Her vil det altså kun være muligt at have app’en aktiv på en enhed ad gangen, hvor der samtidig alene vil kunne logges ind via MitID-platformen.

Den nye reviderede Mobilepay-app vil få debut 12. marts 2024.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Spillehallen.dk ApS

    Systemadministrator til Spillehallen.dk

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks