Bog: Hacker-kultur for folket

Hættetrøje, fastfood og hjemmeboende i mors kælder. Humoristisk guide går tæt på fænomenet hackere. Fra populærkulturens stereotype nørd til de teknologiske landvindinger, som kulturen også har skabt.

Artikel top billede

Ældre læsere husker nok WOPR og spørgsmålet: ”Shall we play a game?” WOPR (War Operation Plan Response) var militærcomputeren i John Badhams film ”Wargames” fra 1983. Dens tilsyneladende uskyldige opfordring havde nær udløst Tredje Verdenskrig.

Heldigvis endte alt godt, og filmens ufrivillige helt, hackeren David Lightman (spillet af en 21-årig Matthew Broderick), fik populærkulturens seje stempel. Hvordan vi kom dertil, at hackere (også) blev helte, og hvad der siden er sket, er emnet i ny, finurlig guide.

Forfatter Kim Crawley studerer cybersikkerhed. Et passende udgangspunkt for at skrive en guide med titlen: ”Hacker Culture A to Z: A Fun Guide to the People, Ideas, and Gadgets That Made the Tech World”.

Guiden er en rundtur i en verden, hvor kodning og teknisk snilde giver status. Inden David brød ind i WOPR – naturligvis via et bakelit-telefonmodem – kendte få begrebet hacker.

I stedet talte man om drenge, der rodede med computere, rødmede i pigers nærhed og levede af fastfood. For de indviede er WOPR en underspillet reference til Burger Kings supersællert: The Whopper.

Crawley udvider forståelsesrammen ved at introducere centrale personer og firmaer i tech-branchen med rødder i hackerkulturen.

Selv om metoderne ikke altid var og er lige fine, har de fået banebrydende betydning for udviklingen af computere, software og netværk.

Flere af metoderne er blevet almene begreber, ofte med et tilhørende slangudtryk. For eksempel phreaking, hvor man prøvede at narre telefonsystemer med fløjtelyde til og zombie malware.

Crawley beskriver også henholdsvis sammenhængen og forskellen på hacker-kultur og cybersikkerhed. Hackere er ikke per definition cyberkriminelle, understreger hun. Selv om de, der har fået lagt deres hjemmeside ned af en drillenisse på 15 år måske ikke er helt enige.

Titel: Hacker Culture A to Z: A Fun Guide to the People, Ideas, and Gadgets That Made the Tech World

Forfatter: Kim Crawley

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job