Morgen-briefing: Fagforening vil mødes med Tesla Danmark / Astralis-chef stopper med øjeblikkelig virkning / Tusindvis af klager over nye ejendomsvurderinger

Morgen-briefing: Fagforening vil mødes med Tesla Danmark / Astralis-chef stopper med øjeblikkelig virkning / Tusindvis af klager over nye ejendomsvurderinger

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til Computerworlds morgen-briefing onsdag 10. januar.

Morgenens tidlige nyhedsoverblik er sammensat af din morgenvært, Niels de Boissezon.

Fagforening vil mødes med Tesla Danmark

Mens elbilsproducenten Tesla tørner sammen med fagforeninger i stadigt flere europæiske lande, vil fagforeningen Dansk Metal mødes med den danske forgrening af Tesla.

Det skriver Netavisen Pio.

I de kommende uger vil den danske fagforening mødes Tesla Danmarks HR-topledelse, hvor næstformand i Dansk Metal, René Nielsen, ønsker at forklare fordelene ved en overenskomst.

“Vi vil forklare Tesla i Danmark, at begge parter har fordel af en overenskomst. Det er ikke kun lønmodtagersiden, der har nytte af en overenskomst. Det har arbejdsgiversiden også. O'Leary fra Ryanair sagde i sin tid, at han hellere ville have skåret begge arme af, end at tegne overenskomst med fagbevægelsen. Nu har Ryanair så tegnet overenskomst med Dansk Metal, men han har da begge arme endnu, mig bekendt,” siger han.

Tesla Danmark tæller i dag seks værksteder med omkring 150 medarbejdere.

Tusindvis af klager over nye ejendomsvurderinger

Det vælter ind med klager til Vurderingsstyrelsen og dennes nye, foreløbige ejendomsvurderinger.

I alt er det indtil videre blevet til 4.300 klager igennem Vurderingsportalen klage-formular, siden man 12. september 2023 kunne se foreløbige vurderinger, skriver BT.

I knap halvdelen af tilfældene, har klagen givet gevinst og udløst en ny vurdering, lyder det.

Vurderingsstyrelsens ejendomsvurderingssystem har været over 10 år undervejs og er siden lancering blevet kritiseret bredt.

I alt har den danske stat brugt knap to milliarder kroner i ekstern konsulent- og advokatbistand i forbindelse med det nye system.

Astralis-chef stopper med øjeblikkelig virkning

Den danske e-sportsvirksomhed Astralis skifter ud i toppen af sin ledelse, skriver Ritzau.

Efter fire år som administrerende direktør stopper Anders Hørsholt med øjeblikkelig virkning og skifter i stedet til en rolle som rådgiver og associeret medlem af bestyrelsen.

Han afløses af en tidligere Astralis-direktør, Nikolaj Nyholm, som i sin tid var medstifter af e-sportsholdet Astralis i 2016.

Astralis begyndte med at gøre sig gældende i computerspillet Counter-strike, hvor holdet over en stribe år dominerede feltet op til børsnoteringen i 2019. Selskabet har siden udvidet til andre spil-discipliner som League of Legends. Astralis blev afnoteret fra børsen i efteråret 2023.

IFS’ topchef er færdig – afløser er allerede fundet

Software-konsulentvirksomheden IFS’s administrerende direktør Darren Roos træder af efter fem år i spidsen for den svenske it-koncern.

Han træder af med øjeblikkelig virkning for at give plads til hans afløser, Mark Moffat – et skifte som har været undervejs igennem et halvt år, skriver selskabet i en meddelelse.

”Jeg er utrolig stolt over at skulle stå i spidsen for IFS i de næste faser af vores strategi. Vi står på et fantastisk solidt fundament og med de helt rigtige ingredienser til at kunne levere på vores strategiske målsætninger. Vi har en differentieret markedsposition, en meget stærk AI-baseret teknologi, en engageret kundebase, et motiveret partnersystem og nogle meget talentfulde medarbejdere. Darren Roos har gjort et kæmpe arbejde, og jeg ser frem til at samarbejde med ham i hans nye rolle som bestyrelsesformand,” siger Mark Moffat.

Darren Roos udnævnes nu som formand for IFS’ bestyrelse. Siden hans tiltrædelse i 2018 er IFS’ indtjening mere end tredoblet, drevet af tilbagevendende indtægter, mens selskabet er omstillet til at være cloud-centrisk.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job