Milepæl for kryptovalutaer: Amerikanske myndigheder åbner døren for bitcoin-salg på børsen

Det bliver sikrere og nemmere at handle med bitcoins ovenpå historisk blåstempling af kryptovalutaen bitcoin.

Artikel top billede

(Foto: CC licens)

At handle med kryptovalutaer er ikke uden risici, da det kræver at der handles over minimalt eller deciderede ureglementerede markeder med begrænset eller ingen køberbeskyttelse.

Derfor vækker det opsigt, når den amerikanske finanstilsyn, Securities and Exchange Commission, blåstempler et børsprodukt, som kan indholde kryptovalutaer.

Det åbner den juridiske dør for at en kryptovaluta, her bitcoinen, kan handles som en ETF (Exchange Traded Fund) – et børsprodukt, som lever op til den amerikanske fondsbørs' krav og reguleringer.

Beslutningen anses at være en milepæl for bitcoin som valuta, men også for kryptovalutaer som helhed, da det baner vejen for at aktiv-klassen kan indgå i mainstream-økonomien, skriver finansmediet CNBC.

Både kryptospecialister som Grayscale og rutinereede børs-aktører som BlackRock er der udsigt til at være børs-produkter klar inden længe.

Grayscales existerende ’Bitcoin Trust’ vil kunne omdannes til en ETF, mens både Blackrocks iShares og Fidelity barsler med en bitcoin ETF, lyder det.

Bitcoin Trust indeholder bitcoin for omtrent 29 milliarder dollars.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S