Milepæl for kryptovalutaer: Amerikanske myndigheder åbner døren for bitcoin-salg på børsen

Det bliver sikrere og nemmere at handle med bitcoins ovenpå historisk blåstempling af kryptovalutaen bitcoin.

Artikel top billede

(Foto: CC licens)

At handle med kryptovalutaer er ikke uden risici, da det kræver at der handles over minimalt eller deciderede ureglementerede markeder med begrænset eller ingen køberbeskyttelse.

Derfor vækker det opsigt, når den amerikanske finanstilsyn, Securities and Exchange Commission, blåstempler et børsprodukt, som kan indholde kryptovalutaer.

Det åbner den juridiske dør for at en kryptovaluta, her bitcoinen, kan handles som en ETF (Exchange Traded Fund) – et børsprodukt, som lever op til den amerikanske fondsbørs' krav og reguleringer.

Beslutningen anses at være en milepæl for bitcoin som valuta, men også for kryptovalutaer som helhed, da det baner vejen for at aktiv-klassen kan indgå i mainstream-økonomien, skriver finansmediet CNBC.

Både kryptospecialister som Grayscale og rutinereede børs-aktører som BlackRock er der udsigt til at være børs-produkter klar inden længe.

Grayscales existerende ’Bitcoin Trust’ vil kunne omdannes til en ETF, mens både Blackrocks iShares og Fidelity barsler med en bitcoin ETF, lyder det.

Bitcoin Trust indeholder bitcoin for omtrent 29 milliarder dollars.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect