Milepæl for kryptovalutaer: Amerikanske myndigheder åbner døren for bitcoin-salg på børsen

Det bliver sikrere og nemmere at handle med bitcoins ovenpå historisk blåstempling af kryptovalutaen bitcoin.

Artikel top billede

(Foto: CC licens)

At handle med kryptovalutaer er ikke uden risici, da det kræver at der handles over minimalt eller deciderede ureglementerede markeder med begrænset eller ingen køberbeskyttelse.

Derfor vækker det opsigt, når den amerikanske finanstilsyn, Securities and Exchange Commission, blåstempler et børsprodukt, som kan indholde kryptovalutaer.

Det åbner den juridiske dør for at en kryptovaluta, her bitcoinen, kan handles som en ETF (Exchange Traded Fund) – et børsprodukt, som lever op til den amerikanske fondsbørs' krav og reguleringer.

Beslutningen anses at være en milepæl for bitcoin som valuta, men også for kryptovalutaer som helhed, da det baner vejen for at aktiv-klassen kan indgå i mainstream-økonomien, skriver finansmediet CNBC.

Både kryptospecialister som Grayscale og rutinereede børs-aktører som BlackRock er der udsigt til at være børs-produkter klar inden længe.

Grayscales existerende ’Bitcoin Trust’ vil kunne omdannes til en ETF, mens både Blackrocks iShares og Fidelity barsler med en bitcoin ETF, lyder det.

Bitcoin Trust indeholder bitcoin for omtrent 29 milliarder dollars.

Annonce

Annonceindlæg fra SuperOffice

Europa vil have kontrol over sine data. Men har din virksomhed styr på sine egne?

Når salg, marketing og service kun ser dele af kundebilledet, risikerer virksomheden at miste overblik og kunder. AI kan forstærke problemet.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S