Milepæl for kryptovalutaer: Amerikanske myndigheder åbner døren for bitcoin-salg på børsen

Det bliver sikrere og nemmere at handle med bitcoins ovenpå historisk blåstempling af kryptovalutaen bitcoin.

Artikel top billede

(Foto: CC licens)

At handle med kryptovalutaer er ikke uden risici, da det kræver at der handles over minimalt eller deciderede ureglementerede markeder med begrænset eller ingen køberbeskyttelse.

Derfor vækker det opsigt, når den amerikanske finanstilsyn, Securities and Exchange Commission, blåstempler et børsprodukt, som kan indholde kryptovalutaer.

Det åbner den juridiske dør for at en kryptovaluta, her bitcoinen, kan handles som en ETF (Exchange Traded Fund) – et børsprodukt, som lever op til den amerikanske fondsbørs' krav og reguleringer.

Beslutningen anses at være en milepæl for bitcoin som valuta, men også for kryptovalutaer som helhed, da det baner vejen for at aktiv-klassen kan indgå i mainstream-økonomien, skriver finansmediet CNBC.

Både kryptospecialister som Grayscale og rutinereede børs-aktører som BlackRock er der udsigt til at være børs-produkter klar inden længe.

Grayscales existerende ’Bitcoin Trust’ vil kunne omdannes til en ETF, mens både Blackrocks iShares og Fidelity barsler med en bitcoin ETF, lyder det.

Bitcoin Trust indeholder bitcoin for omtrent 29 milliarder dollars.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S