Bog: Da computerspil fik stemme

Spilhistoriker Jamie Lendino afdækker den første store konsolkrig mellem Atari og Mattel. Med Intellivision ville Mattel gøre 16-bit-gaming til smart familieunderholdning i 1980’erne, men fejlede og tabte.

Artikel top billede

Konsolkrige er ikke et nymodens fænomen. Siden årtusindskiftet har Microsoft og Sony kæmpet om markedet for firmaernes spilkonsoller, Xbox og PlayStation. Samme kampe fandt også sted i 1970’erne og 1980’erne. Dengang hed kombattanterne blot Mattel og Atari.

I ”Space Battle: The Mattel Intellivision and the First Console War” er spilforsker Jamie Lendino gået i arkiverne. Hvis nutidens teknologiske udvikling imponerer, tog datidens landvindinger mileskridt. Især inden for digital underholdning i privaten.

At spille computerspil på hjemmets husalter var stadig en relativ ny foreteelse i 1970’erne.

Spilfirmaerne vidste, at der var millioner af dollars at hente på et gryende marked.

Mattel var kendt for produktion af analogt legetøj, men satsede i 1979 formuer på at udvikle spilkonsollen Intellivision. Navnet er en sammentrækning af intelligent television (tv). Målet var at gøre 16-bit-gaming til underholdning tilsat syntetisk lyd, for eksempel stemmer.

Konsollen blev en bragende succes, blandt andet takket være Intellivisions mange ikoniske spiltitler. I sin bog anmelder Lendino 60 af de bedste.

Alting har dog som bekendt en ende. For Mattel kom den nok hurtigere end ønsket. Kun et halvt årti senere var den ellers populære maskine udkonkurreret af Ataris 2600-konsol. Fra 1983 var Intellivision en digital dinosaur.

Set i bagspejlet begik Mattel alle de fejl, som andre tabere i det teknologiske kapløb har erfaret. Blandt andet udelukkelse af tredjepartssoftware og mangel på udvikling. Samme opskrift på fiasko kan overføres til stort set alt inden for digital udvikling. Bare spørg Nokia.

Forfatter: Jamie Lendino

Titel: Space Battle: The Mattel Intellivision and the First Console War

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S