Fup-version af Joe Biden skabt af AI: Opfordrer vælgerne til at blive hjemme

En AI-skabt version af den amerikanske præsident ringede vælgere op for at opfordre dem til at blive hjemme.

Artikel top billede

AI-manipulerede medier, såkaldt ’deep fakes’ er begyndt at præge den amerikanske valgkamp til landets øverste embede.

Op til primærvalget i delstaten New Hampshire er automatiserede telefonopkald med en manipuleret stemme af USA’s præsident, Joe Biden, blevet foretaget, skriver det amerikanske medie NBC News.

Delstatens statsanklager går ind i sagen, i hvad der beskrives som ’et ulovligt forsøg på at påvirke valghandlingen i delstatens primærvalg’.

”Selvom stemmen i robo-opkaldet lyder som præsidentens stemme, lader det til, at beskeden er genereret med kunstig intelligens, viser vores indledende undersøgelse,” lyder det i en besked fra myndigheden.

Modtagere af beskeden opfordres her til at melde det til myndighederne.

Det manipulerede lydklip indledes med ’What a bunch of malarkey’ - et yndet udtryk fra præsidenten, som kan oversættes til ’vissevasse’ efterfulgt af en opfordring til at udeblive fra primærvalget ’fordi det er vigtigt at gemme ens stemme til november måneds valg’.

Præsident Biden er til valg i det fortstående primærvalg i New Hampshire, hvor der skal samles stemmer i kampen om at blive den demokratiske præsidentkandidat ved USA's præsidentvalg i november 2024.

Sidst i lydklippet henvises til en demokratisk kampagnechef i New Hampshire, Kathy Sullivan, som intet vidste om beskeden, siger hun i et interview, hvor hun slutter: ”Det er tydeligvis fra nogen, som ønsker at skade Joe Biden”

Annonceindlæg fra Comm2ig

Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS