Fup-version af Joe Biden skabt af AI: Opfordrer vælgerne til at blive hjemme

En AI-skabt version af den amerikanske præsident ringede vælgere op for at opfordre dem til at blive hjemme.

Artikel top billede

AI-manipulerede medier, såkaldt ’deep fakes’ er begyndt at præge den amerikanske valgkamp til landets øverste embede.

Op til primærvalget i delstaten New Hampshire er automatiserede telefonopkald med en manipuleret stemme af USA’s præsident, Joe Biden, blevet foretaget, skriver det amerikanske medie NBC News.

Delstatens statsanklager går ind i sagen, i hvad der beskrives som ’et ulovligt forsøg på at påvirke valghandlingen i delstatens primærvalg’.

”Selvom stemmen i robo-opkaldet lyder som præsidentens stemme, lader det til, at beskeden er genereret med kunstig intelligens, viser vores indledende undersøgelse,” lyder det i en besked fra myndigheden.

Modtagere af beskeden opfordres her til at melde det til myndighederne.

Det manipulerede lydklip indledes med ’What a bunch of malarkey’ - et yndet udtryk fra præsidenten, som kan oversættes til ’vissevasse’ efterfulgt af en opfordring til at udeblive fra primærvalget ’fordi det er vigtigt at gemme ens stemme til november måneds valg’.

Præsident Biden er til valg i det fortstående primærvalg i New Hampshire, hvor der skal samles stemmer i kampen om at blive den demokratiske præsidentkandidat ved USA's præsidentvalg i november 2024.

Sidst i lydklippet henvises til en demokratisk kampagnechef i New Hampshire, Kathy Sullivan, som intet vidste om beskeden, siger hun i et interview, hvor hun slutter: ”Det er tydeligvis fra nogen, som ønsker at skade Joe Biden”

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S