Han stjal selvkørende teknologi fra Apple og flyttede til Kina: Nu får han millionbøde og ryger i fængsel

En opsigtsvækkende dom viser, hvordan selvkørende teknologi fra Apple blev lænset til Kina.

Artikel top billede

Dele af Apples selvkørende teknologi, kendt under kodenavnet ’Project Titan, blev lænset af en medarbejder til Kina, i hvad der endte i et opsigtsvækkende tilfælde af industri-spionage.

Sagen tog fart i 2018, da det amerikanske forbundspoliti FBI gik ind i sagen og resulterede i en stævning af medarbejderen, Xiaolang Zhang,

Sagen uge resulterede denne uge i en dom på tre måneders fængsel, efterfulgt af tre års monitoreret udgang og en bøde på 146.984 dollar, svarende til 1,02 millioner kroner, ved en californisk domstol.

Det skriver netmediet 9to5Mac.

I 2018 tog Xiaolang Zhang på barselsorlov, for efterfølgende at sige sin stilling op hos Apple og flytte til Kina og der at starte hos den kinesiske tech-startup XMotors.

Apple bemærkede suspekt opførsel hos medarbejderne forud for hans exit, hvilket lagde grund for en intern undersøgelse fra selskabets produktsikkerhedsteam.

Her blev medarbejderens netværksaktiviteter gransket og viste, at han havde stjålet flere interne dokumenter, heriblandt et 25 sider langt dokument med ingeniørtegninger af et kredsløb til en selvkørende bil.

Xiaolan Zhan erklærede sig uskyldig i forseelsen i 2018, for senere i august 2023 at erklære sig skyldig, hvilket ledte til den nuværende domsafsigelse.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København Ø

Compliance Day 2025

Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

Sikkerhed | Klampenborg

Årets CISO 2025

Danmarks stærkeste program om cybersikkerhed. Mød finalisterne til Årets CISO 2025, hør aktuelle oplæg og få skarpe indsigter i sikkerhed, systemer og ledelse. Tilmeld dig og bliv opdateret på it-sikkerhed i praksis.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job