Han stjal selvkørende teknologi fra Apple og flyttede til Kina: Nu får han millionbøde og ryger i fængsel

En opsigtsvækkende dom viser, hvordan selvkørende teknologi fra Apple blev lænset til Kina.

Artikel top billede

Dele af Apples selvkørende teknologi, kendt under kodenavnet ’Project Titan, blev lænset af en medarbejder til Kina, i hvad der endte i et opsigtsvækkende tilfælde af industri-spionage.

Sagen tog fart i 2018, da det amerikanske forbundspoliti FBI gik ind i sagen og resulterede i en stævning af medarbejderen, Xiaolang Zhang,

Sagen uge resulterede denne uge i en dom på tre måneders fængsel, efterfulgt af tre års monitoreret udgang og en bøde på 146.984 dollar, svarende til 1,02 millioner kroner, ved en californisk domstol.

Det skriver netmediet 9to5Mac.

I 2018 tog Xiaolang Zhang på barselsorlov, for efterfølgende at sige sin stilling op hos Apple og flytte til Kina og der at starte hos den kinesiske tech-startup XMotors.

Apple bemærkede suspekt opførsel hos medarbejderne forud for hans exit, hvilket lagde grund for en intern undersøgelse fra selskabets produktsikkerhedsteam.

Her blev medarbejderens netværksaktiviteter gransket og viste, at han havde stjålet flere interne dokumenter, heriblandt et 25 sider langt dokument med ingeniørtegninger af et kredsløb til en selvkørende bil.

Xiaolan Zhan erklærede sig uskyldig i forseelsen i 2018, for senere i august 2023 at erklære sig skyldig, hvilket ledte til den nuværende domsafsigelse.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S