Du bør bygge din it-sikkerhed op med denne hackergruppe som fjendebillede - så er du faktisk næsten dækket ind

Reportage: Skal du effektivt beskytte dig mod ransomware, skal du først og fremmest beskytte dig mod en enkelt hackergruppe. "Beskytter du dig mod den, så beskytter du dig mod 80 procent af ransomwaregrupperne," siger Morten von Seelen fra sikkerhedsselskabet Truesec.

Artikel top billede

Morten von Seelen er vicepresident for det pan-nordiske Truesec: "Jo mere specifik du er i risikoanalysen, jo bedre forsvar har du." (Foto: JumpStory)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Truslen fra russiske hackere er ifølge et af Nordens største sikkerhedsselskaber eminent.
  • Derfor er det oplagt at visualisere fjenden så specifikt som muligt i sin risikoanalyse.
  • Og fjenden er en mytisk, telepatisk kraft fra en anime-film fra 1988.
600
3 min
Vi er vogtere af vestlig innovation. De er onde snyltere – og russere. En fortælling med et klart fjendebillede er en fordel, når din organisation skal forstå risikoen ved cyberangreb.

Det var dagens tema, da sikkerhedsselskabet Truesec torsdag præsenterede sin årlige trusselrapport for kunder og partnere. Computerworld var med på Glentevej i det nordvestlige København.

De cirka 40 gæster fik serveret juice i champagneglas og kagemand af vandbakkelse.

Den var usædvanlig tyk om maven, og symboliserer på sin vis, hvor godt Truesec har fået fat i det danske marked med flere kunder i C25 - blandt andet minegiganten FLSchmidt og forsikringsselskabet Tryg.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect