Du bør bygge din it-sikkerhed op med denne hackergruppe som fjendebillede - så er du faktisk næsten dækket ind

Reportage: Skal du effektivt beskytte dig mod ransomware, skal du først og fremmest beskytte dig mod en enkelt hackergruppe. "Beskytter du dig mod den, så beskytter du dig mod 80 procent af ransomwaregrupperne," siger Morten von Seelen fra sikkerhedsselskabet Truesec.

Artikel top billede

Morten von Seelen er vicepresident for det pan-nordiske Truesec: "Jo mere specifik du er i risikoanalysen, jo bedre forsvar har du." (Foto: JumpStory)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Truslen fra russiske hackere er ifølge et af Nordens største sikkerhedsselskaber eminent.
  • Derfor er det oplagt at visualisere fjenden så specifikt som muligt i sin risikoanalyse.
  • Og fjenden er en mytisk, telepatisk kraft fra en anime-film fra 1988.
600
3 min
Vi er vogtere af vestlig innovation. De er onde snyltere – og russere. En fortælling med et klart fjendebillede er en fordel, når din organisation skal forstå risikoen ved cyberangreb.

Det var dagens tema, da sikkerhedsselskabet Truesec torsdag præsenterede sin årlige trusselrapport for kunder og partnere. Computerworld var med på Glentevej i det nordvestlige København.

De cirka 40 gæster fik serveret juice i champagneglas og kagemand af vandbakkelse.

Den var usædvanlig tyk om maven, og symboliserer på sin vis, hvor godt Truesec har fået fat i det danske marked med flere kunder i C25 - blandt andet minegiganten FLSchmidt og forsikringsselskabet Tryg.

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil