Splinterny Apple CarPlay på trapperne: Her er alt om de nye funktioner

Flere biler begynder at være født med et decideret Apple-styresystem ombord i hvad der bliver en jubilæumsudgave af Apple Carplay.

Artikel top billede

(Foto: Apple PR)

Vi har efterhånden det meste af vores professionelle og privatliv på mobilen – og i Apples brugernes tilfælde på iPhonen.

Derfor kom det som en lise, da Apple for snart 10 år siden introducerede CarPlay – et interface, der gør det muligt for din iPhone at spejle sit indhold og blæse det op på bilens infotainment-system.

Teknologien er siden blevet fintunet lidt og gjort trådløs, men har indtil videre været afskåret fra at styre mange af de funktioner, der ofte styres fra bilens skærme eller rattet.

Med snart 10 år på bagen er tiden moden til en revidering, hvilket Apple selv mere end har insinueret vil komme, da selskabet allerede i 2022 begyndte at vise en afløser frem.

De første biler med det kommende system er allerede nu blevet afsløret, hvilket giver grund til at gøre status over, hvad der kan forventes af næste generations infotainment signeret af Apple.

Apple CarPlay ’Plus’

Mens Apple endnu ikke har offentliggjort det endelige reviderede CarPlay, giver Porsche allerede indikationer af, hvad systemet vil hedde, ved under lanceringen af sin reviderede Taycan-elbil at omtale systemet som 'Apple CarPlay Plus’.

Systemet blev i 2022 introduceret som en omsiggribende overhaling, hvor integrationen skulle foregå meget dybere med bilens hardware.

Ud over at tilbyde det sædvanlige som apps, Siri-stemmebetjening og musik-afspilning får CarPlay nogle widgets til at opdele skærmen i funktioner og tilbyde indsigt og kontrol over bilens tilstand.

Her vil de nye widgets give mulighed for i langt højere at skræddersy, hvordan ens system vil se ud. Skærmen kan opdeles i udvalgte funktioner, der opdeles efter smag og interesse.

Samtidig giver Apple her bilproducenterne mulighed for at tilpasse systemet til selskabets udtryk, så Apple-systemet vil tage sig forskelligt ud på en Aston Martin og en Porsche, som notereret af tech-mediet Macrumors.

De nye CarPlay-widgets vil også låne fra iOS-styresystemets widgets og tilbyde visninger fra ens apps, så der eksempelvis kan vises vejr, kalender eller opkaldswidgets.

Visningen behøver samtidig ikke at være afgrænset til infotainment-skærmen, men vil, i biler der understøtter det, også fremgå i selve instrumentbrættet.

Licens til dyb integration

Med det nye CarPlay følger en langt dybere integration med bilens sensorer og køredata.

Her vil det være muligt at fremmane oversigt over bilens tankindhold eller ladetilstand, og endda indsigt i bil-oplysninger såsom dæktryk og motortemperatur.

I lighed med Googles Automotive-bestræbelser, altså Googles styresystem til biler og ikke Android Auto, der spejler mobilindhold til bilen, vil integrationen gå dybt inde i bilen.

Det gøres ved, at Apple mod sædvane giver bilproducenter licens til at bruge selskabets system og afvikle det i bilen – uden behov for iPhone.

Det giver adgang til at styre elementer i selve bilens kabine, såsom klimaanlægget, ratvarme, sædevarme og køling samt styre hvor aggressivt blæserne skal snurre. Andre funktioner såsom styring af vinduer og soltag kan også komme på tale.

Her kommer det først

Apples kommende CarPlay er bundet op til iPhonens styresystem, hvilket vil kræve den rette iOS-opdatering, før systemet kan få sin debut – og naturligvis at bilen vil understøtte den nye standard.

Indtil videre er det kun enkelte biler, der officielt debuterer med det nye system ombord: Porsche Taycan samt Aston Martin DB12, som begge har fået licens til systemet.

En lang række bilproducenter melder ud, at teknologien styrer mod deres biler: Audi, Ford, Honda, Jaguar, Land Rover, Mercedes-Benz, Nissan, Polestar, Porsche, Renault og Volvo.

Hvornår det nye Carplay bliver tilgængeligt, melder Apple ikke noget om endnu, men da de første biler med teknologien ombord står til at debutere til sommer, er der gode odds for, at systemets præsenteres senest ved årets WWDC-udviklermesse fra Apple sidst omkring begyndelsen af juni.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect