It-fejl gav dobbelt op i lønudbetalinger: Nu skal byen kradse over en milliard kroner hjem

En it-fejl hos en underleverandør skaber kaos i schweiziske delstats lønudbetalinger.

Artikel top billede

(Foto: Denis Nordmann)

Omkring 30.000 schweiziske ansatte i storbyen Zurichs delstats-administration (kanton) ser et overraskende højt beløb tikke ind på kontoen denne måned.

En fejl hos by-administrationens bank, den offentligt-ejede Zürcher Kantonalbank, har fået lønningerne til at blive udbetalt to gange.

Det oplyser kantonens finansafdeling i en meddelelse.

Fejlen betyder at 175 millioner schweizerfranc er blevet udbetalt for meget. Det svarer til godt 1,37 milliarder kroner.

Zürcher Kantonalbank peger selv på, at fejlen er opstået på grund af underleverandøren, teleselskabet Swisscom AG’s systemer.

I en fælles pressemeddelelse meddeler Swisscom AG og Zürcher Kantonalbank at man er bekendt med problemet omfang

”Swisscom er bekendt med alvoren i hændelsen og beklager den ulejlighed, den har frembragt,” lyder det.

Samtidig skaber fejlen en hovedpine for regionalbestyrelsen, som skal finde en metode for at dennes ansatte kan tilbagebetale den ekstra overførsel.

Annonce

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank