It-fejl gav dobbelt op i lønudbetalinger: Nu skal byen kradse over en milliard kroner hjem

En it-fejl hos en underleverandør skaber kaos i schweiziske delstats lønudbetalinger.

Artikel top billede

(Foto: Denis Nordmann)

Omkring 30.000 schweiziske ansatte i storbyen Zurichs delstats-administration (kanton) ser et overraskende højt beløb tikke ind på kontoen denne måned.

En fejl hos by-administrationens bank, den offentligt-ejede Zürcher Kantonalbank, har fået lønningerne til at blive udbetalt to gange.

Det oplyser kantonens finansafdeling i en meddelelse.

Fejlen betyder at 175 millioner schweizerfranc er blevet udbetalt for meget. Det svarer til godt 1,37 milliarder kroner.

Zürcher Kantonalbank peger selv på, at fejlen er opstået på grund af underleverandøren, teleselskabet Swisscom AG’s systemer.

I en fælles pressemeddelelse meddeler Swisscom AG og Zürcher Kantonalbank at man er bekendt med problemet omfang

”Swisscom er bekendt med alvoren i hændelsen og beklager den ulejlighed, den har frembragt,” lyder det.

Samtidig skaber fejlen en hovedpine for regionalbestyrelsen, som skal finde en metode for at dennes ansatte kan tilbagebetale den ekstra overførsel.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Vil du sætte dit præg på videreudviklingen af MitID?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S