Filmen om Mark Zuckerberg - kongen af metaverset: 49 procent af alle jordens mennesker er på Facebook

På 20 år er Facebook blevet en giftig pengemaskine. Trods hadtale, misbrug og misinformation er 49 procent af klodens befolkning stadig på.

Artikel top billede

En del latinske mundheld render i tasterne, når emnet er Facebook. Tag blot quis custodiet ipsos custodes – hvem vogter vogterne?

Spørgsmålet løber som en rød tråd i den nye amerikanske dokumentar ”Mark Zuckerberg Metaversets Konge”, der aktuelt ligger på DR TV.

Mark Zuckerberg skabte i 2004 et digitalt træfpunkt for Harvard-studerende, hvor alle kunne vurdere alle (især på udseendet). Den model ville næppe flyve i dag.

Siden blev Facebook en global hyggekrog, hvor millioner delte ud af livets glansbilleder. For eksempel fra ferien på Bali (gerne med solnedgang) og af ungernes tvivlsomme talent for kagebagning. Disse data er som gåsen, der lægger guldæg, i form af personrettede annoncer.

Især efter Det Arabiske Forår i 2011 blev Facebook en magnet for interessegrupper.

I den blide ende finder vi fællesskaber for faldskærmsudspringere og dårligt udstoppede dyr. I den problematiske ende findes hadtale og utilslørede opfordringer til folkedrab.

Med det amerikanske præsidentvalg i 2016 blev Facebook talerstol for ekstreme politiske holdninger. Modellen bliver kopieret af autokrater kloden rundt.

I 2018 stod Zuckerberg skoleret for lovgiverne i en Kongres-høring.

Slutresultatet var et par blide rap over fingrene. Tre år efter tog tidligere Facebook-ansatte Frances Haugen bladet fra munden og talte højt om Facebooks metoder.

Haugen afslørede blandt andet, hvordan Facebook og dets søsterselskaber opererer. Unge, som ser en influencer dyrke motion, møder reklamer for slankemidler.

Derefter får de af tjenesten invitation til grupper med et positivt syn på anoreksi. De såkaldte Pro-Ana-grupper.

Tre uger efter Haugens afsløringer sadlede Zuckerberg om. Konglomeratet af tjenester blev samlet i Meta Platforms.

Hvad firmaets metavers, som Zuckerberg fabler om, skal og er, står dog stadig i på mange måder hen i det uvisse.

Faktum er, at 49 procent af klodens befolkning stadig køber ind på ideen om det fredelige digitale gadekær. Folkemord, fake news og misbrugte data til trods.

Titel: Mark Zuckerberg Metaversets Konge / Hvor: DR TV indtil 31. januar 2027.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S