Kæmpe retssag truer Apple: Historisk opgør mod misbrug af monopol

Den længe ventede retssag mellem den amerikanske regering og Apple bliver nu alvor. Historisk søgsmål er indgivet i dag med anklage om karteldannelse. Apple afviser anklagerne.

Artikel top billede

Endnu en techgigant anklages af den amerikanske stat for monopol og karteldannelse (Foto: Laurenz Heymann/Unsplash)

Biden-administrationen og 15 stater i USA har i dag sagsøgt Apple i en historisk stor sag om monopol og karteldannelse.

Anklagen går på, at iPhone-producenten tager overpris for sine services og forhindrer fair konkurrence for mindre spillere på markedet.

Det er den største store sag fra Biden-administrationen mod iPhone-producenten, skriver CNN.

Søgsmål mod techgiganterne er dog efterhånden hverdagskost i USA, hvor både Meta, Google og Amazon har lignende anklager hængende over sig initieret af både præsident Joe Biden og forgængeren Donald Trump.

"Apple opkræver så meget som næsten 1.600 dollar for en iPhone, men som vores klage hævder, så har Apple bevaret sit monopol ikke kun på markedet for smartphones, ikke blot ved at være foran konkurrenterne, men ved at overtræde den føderale kartellovgivnigen," lød det fra statsanklageren Merrick Garland, der har fået ansvaret for at løfte bevisbyrden.

"Forbrugere skal ikke betale højere priser, fordi selskaber bryder loven," fortsatte anklageren på en pressekonference ifølge CNN.

Apple pure afviser anklagerne, og vil forsvare sig med næb og kløer i retssalen.

Det er ikke kun Biden-administrationen, der mener, at Apple skruer priserne lige lovligt højt i vejret. En lignende kritik kommer fra selskabet bag spilsuccessen Fortnite, Epic Games, som bannerfører.

I forrige uge sagsøgte Epic Games for ikke at overholde det retspåbud, som ellers kom i stand efter heftig kritik af, at Apple tager tårnhøje gebyrer på op til 30 procent af appudvikleres omsætning på App-store.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job