Cybertilsyn skælder ud på Microsoft efter stort angreb: Hvorfor opdagede Microsoft ikke selv angrebet?

Microsoft får sønderlemmende kritik af amnerikansk myndighd for dårlig sikkerhed samt uærlighed i forbindelse med angrebet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hidtil uset kritik af Microsofts sikkerhed fra amerikansk myndighed
  • Det er ikke få fejl, men selve kulturen den er gal med
  • Store virksomheder er ikke nødvendigvis bedre sikret
477
2:30 min
’Skyen’ er blevet en så integreret del af den digitale infrastruktur, at den på mange måder kan sammenlignes med elektricitet.

Det mener USA's Cyber Review Board i hvert fald, som netop har udsendt en rapport med en sønderlemmende kritik af Microsofts cloud-sikkerhed, som ifølge rapporten har over en milliard kunder på globalt plan.

Det sker efter et større angreb mod cloud-mastodonten sidste år udført af hackergruppen Storm-0558 med forbindelse til den kinesiske stat.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S