Cybertilsyn skælder ud på Microsoft efter stort angreb: Hvorfor opdagede Microsoft ikke selv angrebet?

Microsoft får sønderlemmende kritik af amnerikansk myndighd for dårlig sikkerhed samt uærlighed i forbindelse med angrebet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hidtil uset kritik af Microsofts sikkerhed fra amerikansk myndighed
  • Det er ikke få fejl, men selve kulturen den er gal med
  • Store virksomheder er ikke nødvendigvis bedre sikret
477
2:30 min
’Skyen’ er blevet en så integreret del af den digitale infrastruktur, at den på mange måder kan sammenlignes med elektricitet.

Det mener USA's Cyber Review Board i hvert fald, som netop har udsendt en rapport med en sønderlemmende kritik af Microsofts cloud-sikkerhed, som ifølge rapporten har over en milliard kunder på globalt plan.

Det sker efter et større angreb mod cloud-mastodonten sidste år udført af hackergruppen Storm-0558 med forbindelse til den kinesiske stat.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job