Cyber-gidselforhandler løfter sløret: Sådan undgår du at blive ramt af den frygtede 'double whammy'

Interview: Michael Sjøberg er cyber-gidselforhandler Delta Crisis Managements. Her giver han sine bedste indsigter i at forhanlde med hackere: “For os handler det rigtigt meget om i bund og grund, at det skal være svært for gerningsmanden overhovedet at nå en aftale.”

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvad er double whamming?
  • Få indblik i, hvordan man undgår at blive angrebet efter, man har betalt løsesum.
  • Datagidselforhandlere skynder sig langsomt.
914
4:45 min
To pay or not to pay?

Det er det svære spørgsmål, som en stigende mængde af topledelser skal tage stilling til, når cyberkriminelle truer med bål og brand, hvis ikke virksomhederne overfører store summer bitcoins.

Men den seneste højprofilerede sag om ransomware, den amerikanske sundhedsgigant Change Health, viser, at selvom løsesummen betales, så stopper pinslerne ikke dér.

Efter overførsel af 160 millioner kroner angreb en ny kriminel organisation omkring en måned efter med krav om endnu en betaling.

Det er, hvad man kalder for en 'double whammy.' Og der er effektive måder til at undgå at blive ramt af sådan en.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S