Cyber-gidselforhandler løfter sløret: Sådan undgår du at blive ramt af den frygtede 'double whammy'

Interview: Michael Sjøberg er cyber-gidselforhandler Delta Crisis Managements. Her giver han sine bedste indsigter i at forhanlde med hackere: “For os handler det rigtigt meget om i bund og grund, at det skal være svært for gerningsmanden overhovedet at nå en aftale.”

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvad er double whamming?
  • Få indblik i, hvordan man undgår at blive angrebet efter, man har betalt løsesum.
  • Datagidselforhandlere skynder sig langsomt.
914
4:45 min
To pay or not to pay?

Det er det svære spørgsmål, som en stigende mængde af topledelser skal tage stilling til, når cyberkriminelle truer med bål og brand, hvis ikke virksomhederne overfører store summer bitcoins.

Men den seneste højprofilerede sag om ransomware, den amerikanske sundhedsgigant Change Health, viser, at selvom løsesummen betales, så stopper pinslerne ikke dér.

Efter overførsel af 160 millioner kroner angreb en ny kriminel organisation omkring en måned efter med krav om endnu en betaling.

Det er, hvad man kalder for en 'double whammy.' Og der er effektive måder til at undgå at blive ramt af sådan en.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Midtjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S