Cyber-gidselforhandler løfter sløret: Sådan undgår du at blive ramt af den frygtede 'double whammy'

Interview: Michael Sjøberg er cyber-gidselforhandler Delta Crisis Managements. Her giver han sine bedste indsigter i at forhanlde med hackere: “For os handler det rigtigt meget om i bund og grund, at det skal være svært for gerningsmanden overhovedet at nå en aftale.”

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvad er double whamming?
  • Få indblik i, hvordan man undgår at blive angrebet efter, man har betalt løsesum.
  • Datagidselforhandlere skynder sig langsomt.
914
4:45 min
To pay or not to pay?

Det er det svære spørgsmål, som en stigende mængde af topledelser skal tage stilling til, når cyberkriminelle truer med bål og brand, hvis ikke virksomhederne overfører store summer bitcoins.

Men den seneste højprofilerede sag om ransomware, den amerikanske sundhedsgigant Change Health, viser, at selvom løsesummen betales, så stopper pinslerne ikke dér.

Efter overførsel af 160 millioner kroner angreb en ny kriminel organisation omkring en måned efter med krav om endnu en betaling.

Det er, hvad man kalder for en 'double whammy.' Og der er effektive måder til at undgå at blive ramt af sådan en.

Annonceindlæg fra Computerworld

Digital suverænitet kræver mere end strategier

Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS