Google fyrer stribevis af medarbejdere ovenpå Israel-protest

Flere dusin Google-ansatte fyres for at have 'forstyrret arbejdet og forhindret adgang' til Googles kontorer under Israel-protest.

Artikel top billede

(Foto: Taylor Brandon/Unsplash)

Den amerikanske tech-gigant Google afskediger 28 medarbejdere ovenpå protest mod selskabets cloud-samarbejde med den israelske regering, kaldet ’Project Nimbus’.

Det sker efter at de forhenværende Google-medarbejdere under baneret 'No tech for apartheid' forstyrrede arbejdet i en række uspecificerede kontorer hos tech-giganten, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Google oplyser i en meddelelse, at de fyrede ansatte ’fysisk forhindrede andre medarbejdere i at arbejde og at tilgå vores faciliteter, hvilket udgør et klart brud på vores retningslinjer og fuldstændig uacceptabel opførsel’.

Fyringen kommer ovenpå en intern undersøgelse af protesterne.

I et åbent brev på netmediet Medium, omtales fyringerne som repressalier og som værende grundløse, ulovlige fyringer. Blandt de fyrede skulle være medarbejdere, som ikke deltog i den ti timer lange protest mod Googles samarbejde med den israelske stat.

”Googles ansatte har retten til at protestere fredeligt hvad angår vores arbejdsbetingelser og -forhold,” lyder det.

Protesterne rettede skytset mod Googles Project Nimbus, en cloud-aftale til en værdi af 1,2 milliarder dollar, som siden sammen med AWS 2021 har leveret cloud-services og support til den israelske stat, herunder også det israelske forsvar ifølge protesterne.

Google skriver i sin meddelelse at Nimbus-aftalen ’ikke er rettet mod højfølsomme, hemmeligholdte eller militære opgaver relevante til våben- eller efterretnings-services’.

I 2018 bidrog en række interne protester til, at Google indstillede aftalen ’Project Maven’ med det amerikanske forsvar om at analysere drone-materiale til militære formål.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse