Google fyrer stribevis af medarbejdere ovenpå Israel-protest

Flere dusin Google-ansatte fyres for at have 'forstyrret arbejdet og forhindret adgang' til Googles kontorer under Israel-protest.

Artikel top billede

(Foto: Taylor Brandon/Unsplash)

Den amerikanske tech-gigant Google afskediger 28 medarbejdere ovenpå protest mod selskabets cloud-samarbejde med den israelske regering, kaldet ’Project Nimbus’.

Det sker efter at de forhenværende Google-medarbejdere under baneret 'No tech for apartheid' forstyrrede arbejdet i en række uspecificerede kontorer hos tech-giganten, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Google oplyser i en meddelelse, at de fyrede ansatte ’fysisk forhindrede andre medarbejdere i at arbejde og at tilgå vores faciliteter, hvilket udgør et klart brud på vores retningslinjer og fuldstændig uacceptabel opførsel’.

Fyringen kommer ovenpå en intern undersøgelse af protesterne.

I et åbent brev på netmediet Medium, omtales fyringerne som repressalier og som værende grundløse, ulovlige fyringer. Blandt de fyrede skulle være medarbejdere, som ikke deltog i den ti timer lange protest mod Googles samarbejde med den israelske stat.

”Googles ansatte har retten til at protestere fredeligt hvad angår vores arbejdsbetingelser og -forhold,” lyder det.

Protesterne rettede skytset mod Googles Project Nimbus, en cloud-aftale til en værdi af 1,2 milliarder dollar, som siden sammen med AWS 2021 har leveret cloud-services og support til den israelske stat, herunder også det israelske forsvar ifølge protesterne.

Google skriver i sin meddelelse at Nimbus-aftalen ’ikke er rettet mod højfølsomme, hemmeligholdte eller militære opgaver relevante til våben- eller efterretnings-services’.

I 2018 bidrog en række interne protester til, at Google indstillede aftalen ’Project Maven’ med det amerikanske forsvar om at analysere drone-materiale til militære formål.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S