Google fyrer stribevis af medarbejdere ovenpå Israel-protest

Flere dusin Google-ansatte fyres for at have 'forstyrret arbejdet og forhindret adgang' til Googles kontorer under Israel-protest.

Artikel top billede

(Foto: Taylor Brandon/Unsplash)

Den amerikanske tech-gigant Google afskediger 28 medarbejdere ovenpå protest mod selskabets cloud-samarbejde med den israelske regering, kaldet ’Project Nimbus’.

Det sker efter at de forhenværende Google-medarbejdere under baneret 'No tech for apartheid' forstyrrede arbejdet i en række uspecificerede kontorer hos tech-giganten, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Google oplyser i en meddelelse, at de fyrede ansatte ’fysisk forhindrede andre medarbejdere i at arbejde og at tilgå vores faciliteter, hvilket udgør et klart brud på vores retningslinjer og fuldstændig uacceptabel opførsel’.

Fyringen kommer ovenpå en intern undersøgelse af protesterne.

I et åbent brev på netmediet Medium, omtales fyringerne som repressalier og som værende grundløse, ulovlige fyringer. Blandt de fyrede skulle være medarbejdere, som ikke deltog i den ti timer lange protest mod Googles samarbejde med den israelske stat.

”Googles ansatte har retten til at protestere fredeligt hvad angår vores arbejdsbetingelser og -forhold,” lyder det.

Protesterne rettede skytset mod Googles Project Nimbus, en cloud-aftale til en værdi af 1,2 milliarder dollar, som siden sammen med AWS 2021 har leveret cloud-services og support til den israelske stat, herunder også det israelske forsvar ifølge protesterne.

Google skriver i sin meddelelse at Nimbus-aftalen ’ikke er rettet mod højfølsomme, hemmeligholdte eller militære opgaver relevante til våben- eller efterretnings-services’.

I 2018 bidrog en række interne protester til, at Google indstillede aftalen ’Project Maven’ med det amerikanske forsvar om at analysere drone-materiale til militære formål.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S