AWS-topchef træder tilbage: Arvtager fundet internt

Topchefen for cloud-giganten AWS træder tilbage efter tre år på posten. Arvtageren lover "organisatoriske ændringer i forbindelse med transitionen."

Artikel top billede

(Foto: Jakob Schjoldager)

Administrerende direktør for Amazons cloud-gren, Adam Selipsky, forlader posten 3. juni.

Adam Selipsky har været topchef i tre år, og kalder det “et ægte privilegium.” Før ansættelsen var han topchef i Salesforces’ datterselskab Tableau.

I lyset af forretningens og ledelsens tilstand er det nu et passende tidspunkt for mig at foretage dette skifte og benytte lejligheden til at bruge mere tid med familien i et stykke tid, lade lidt op og skabe noget mentalt frirum til at reflektere og overveje mulighederne,” udtaler Adam Selipsky i en meddelelse til medarbejderne.

Han forlader Amazons guldæg i en tid med yderst meget medvind. I det seneste kvartalsregnskab oplevede AWS en stigning i salget på hele 17 procent til 25 milliarder dollar, som dermed skubbede omsætningen for cloud op over 100 milliarder dollar årligt.

En høj vækst, som kom efter en periode, hvor efterspørgslen var dalende, da virksomheder over bred kam holdt igen med udgifter til cloud.

Arvtageren er allerede fundet i skikkelse af Matt Garman, der har rollen som såkaldt senior vice president of sales and marketing.

I samme meddelelse til medarbejderne forklarer den kommende topchef for AWS, at der “naturligvis vil ske nogle organisatoriske ændringer i forbindelse med transitionen,” men foreløbigt afventer han med at præsentere ændringerne for AWS.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS