AWS-topchef træder tilbage: Arvtager fundet internt

Topchefen for cloud-giganten AWS træder tilbage efter tre år på posten. Arvtageren lover "organisatoriske ændringer i forbindelse med transitionen."

Artikel top billede

(Foto: Jakob Schjoldager)

Administrerende direktør for Amazons cloud-gren, Adam Selipsky, forlader posten 3. juni.

Adam Selipsky har været topchef i tre år, og kalder det “et ægte privilegium.” Før ansættelsen var han topchef i Salesforces’ datterselskab Tableau.

I lyset af forretningens og ledelsens tilstand er det nu et passende tidspunkt for mig at foretage dette skifte og benytte lejligheden til at bruge mere tid med familien i et stykke tid, lade lidt op og skabe noget mentalt frirum til at reflektere og overveje mulighederne,” udtaler Adam Selipsky i en meddelelse til medarbejderne.

Han forlader Amazons guldæg i en tid med yderst meget medvind. I det seneste kvartalsregnskab oplevede AWS en stigning i salget på hele 17 procent til 25 milliarder dollar, som dermed skubbede omsætningen for cloud op over 100 milliarder dollar årligt.

En høj vækst, som kom efter en periode, hvor efterspørgslen var dalende, da virksomheder over bred kam holdt igen med udgifter til cloud.

Arvtageren er allerede fundet i skikkelse af Matt Garman, der har rollen som såkaldt senior vice president of sales and marketing.

I samme meddelelse til medarbejderne forklarer den kommende topchef for AWS, at der “naturligvis vil ske nogle organisatoriske ændringer i forbindelse med transitionen,” men foreløbigt afventer han med at præsentere ændringerne for AWS.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS