AWS-topchef træder tilbage: Arvtager fundet internt

Topchefen for cloud-giganten AWS træder tilbage efter tre år på posten. Arvtageren lover "organisatoriske ændringer i forbindelse med transitionen."

Artikel top billede

(Foto: Jakob Schjoldager)

Administrerende direktør for Amazons cloud-gren, Adam Selipsky, forlader posten 3. juni.

Adam Selipsky har været topchef i tre år, og kalder det “et ægte privilegium.” Før ansættelsen var han topchef i Salesforces’ datterselskab Tableau.

I lyset af forretningens og ledelsens tilstand er det nu et passende tidspunkt for mig at foretage dette skifte og benytte lejligheden til at bruge mere tid med familien i et stykke tid, lade lidt op og skabe noget mentalt frirum til at reflektere og overveje mulighederne,” udtaler Adam Selipsky i en meddelelse til medarbejderne.

Han forlader Amazons guldæg i en tid med yderst meget medvind. I det seneste kvartalsregnskab oplevede AWS en stigning i salget på hele 17 procent til 25 milliarder dollar, som dermed skubbede omsætningen for cloud op over 100 milliarder dollar årligt.

En høj vækst, som kom efter en periode, hvor efterspørgslen var dalende, da virksomheder over bred kam holdt igen med udgifter til cloud.

Arvtageren er allerede fundet i skikkelse af Matt Garman, der har rollen som såkaldt senior vice president of sales and marketing.

I samme meddelelse til medarbejderne forklarer den kommende topchef for AWS, at der “naturligvis vil ske nogle organisatoriske ændringer i forbindelse med transitionen,” men foreløbigt afventer han med at præsentere ændringerne for AWS.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet