AWS-topchef træder tilbage: Arvtager fundet internt

Topchefen for cloud-giganten AWS træder tilbage efter tre år på posten. Arvtageren lover "organisatoriske ændringer i forbindelse med transitionen."

Artikel top billede

(Foto: Jakob Schjoldager)

Administrerende direktør for Amazons cloud-gren, Adam Selipsky, forlader posten 3. juni.

Adam Selipsky har været topchef i tre år, og kalder det “et ægte privilegium.” Før ansættelsen var han topchef i Salesforces’ datterselskab Tableau.

I lyset af forretningens og ledelsens tilstand er det nu et passende tidspunkt for mig at foretage dette skifte og benytte lejligheden til at bruge mere tid med familien i et stykke tid, lade lidt op og skabe noget mentalt frirum til at reflektere og overveje mulighederne,” udtaler Adam Selipsky i en meddelelse til medarbejderne.

Han forlader Amazons guldæg i en tid med yderst meget medvind. I det seneste kvartalsregnskab oplevede AWS en stigning i salget på hele 17 procent til 25 milliarder dollar, som dermed skubbede omsætningen for cloud op over 100 milliarder dollar årligt.

En høj vækst, som kom efter en periode, hvor efterspørgslen var dalende, da virksomheder over bred kam holdt igen med udgifter til cloud.

Arvtageren er allerede fundet i skikkelse af Matt Garman, der har rollen som såkaldt senior vice president of sales and marketing.

I samme meddelelse til medarbejderne forklarer den kommende topchef for AWS, at der “naturligvis vil ske nogle organisatoriske ændringer i forbindelse med transitionen,” men foreløbigt afventer han med at præsentere ændringerne for AWS.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Sydjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS