Elon Musk vil forbyde AI-iPhones på sine kontorer: " Udgør et uacceptabelt sikkerhedsbrud"

Den amerikanske tech-magnat mener at integration af kunstig intelligens går for vidt og vil blokere Apples enheder på blandt andet X's kontorer.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Rigmanden og tech-iværksætteren Elon Musk agter at blokere samtlige Apple-enheder, hvis selskabets integration af AI bliver for omfattende.

I en besked på hans sociale nyhedsmedie X kalder en eventuel integration af Apples AI på styresystem-niveau ’et uacceptabelt sikkerhedsbrud’ og giver en advarsel til Apple-brugere om, at de risikerer at blive holdt udenfor rigmandens virksomheder.

”Besøgende vil blive bedt om at lade deres Apple enheder ved døren, hvor de skal opbevares i en Faraday-boks,” siger han.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Melding kommer ovenpå lanceringen af ’Apple Intelligence’, Apples omfattende integration af kunstig intelligens i en bred vifte af Apples styresystemer til blandt andet iPhones, iPads og Macs.

Her er den kunstige intelligens bygget ind i styresystemet for ifølge Apple at sikre datasikkerhed for brugerne. Apple bruger her et miks af AI-modeller på selve enheden samt oppe i skyen, til at drive funktionerne.

Den udlægning deler Elon Musk ikke: ”Det er grundlæggende absurd at Apple ikke skulle være smarte nok til at udvikle deres egen AI, men samtidig skulle være i stand til at sikre at OpenAI vil beskytte brugernes datasikkerhed og privtaliv,” lyder det i rigmandens kritik.

Ud over at lede tech-virksomheder som X, Tesla og SpaceX har Elon Musk stiftet sin egen AI-virksomhed x.AI til at udfordre OpenAI. Selskabet er senest blevet værdifastsat til 24 milliarder amerikanske dollar.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S