Elon Musk vil forbyde AI-iPhones på sine kontorer: " Udgør et uacceptabelt sikkerhedsbrud"

Den amerikanske tech-magnat mener at integration af kunstig intelligens går for vidt og vil blokere Apples enheder på blandt andet X's kontorer.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Rigmanden og tech-iværksætteren Elon Musk agter at blokere samtlige Apple-enheder, hvis selskabets integration af AI bliver for omfattende.

I en besked på hans sociale nyhedsmedie X kalder en eventuel integration af Apples AI på styresystem-niveau ’et uacceptabelt sikkerhedsbrud’ og giver en advarsel til Apple-brugere om, at de risikerer at blive holdt udenfor rigmandens virksomheder.

”Besøgende vil blive bedt om at lade deres Apple enheder ved døren, hvor de skal opbevares i en Faraday-boks,” siger han.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Melding kommer ovenpå lanceringen af ’Apple Intelligence’, Apples omfattende integration af kunstig intelligens i en bred vifte af Apples styresystemer til blandt andet iPhones, iPads og Macs.

Her er den kunstige intelligens bygget ind i styresystemet for ifølge Apple at sikre datasikkerhed for brugerne. Apple bruger her et miks af AI-modeller på selve enheden samt oppe i skyen, til at drive funktionerne.

Den udlægning deler Elon Musk ikke: ”Det er grundlæggende absurd at Apple ikke skulle være smarte nok til at udvikle deres egen AI, men samtidig skulle være i stand til at sikre at OpenAI vil beskytte brugernes datasikkerhed og privtaliv,” lyder det i rigmandens kritik.

Ud over at lede tech-virksomheder som X, Tesla og SpaceX har Elon Musk stiftet sin egen AI-virksomhed x.AI til at udfordre OpenAI. Selskabet er senest blevet værdifastsat til 24 milliarder amerikanske dollar.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS