Elon Musk vil forbyde AI-iPhones på sine kontorer: " Udgør et uacceptabelt sikkerhedsbrud"

Den amerikanske tech-magnat mener at integration af kunstig intelligens går for vidt og vil blokere Apples enheder på blandt andet X's kontorer.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Rigmanden og tech-iværksætteren Elon Musk agter at blokere samtlige Apple-enheder, hvis selskabets integration af AI bliver for omfattende.

I en besked på hans sociale nyhedsmedie X kalder en eventuel integration af Apples AI på styresystem-niveau ’et uacceptabelt sikkerhedsbrud’ og giver en advarsel til Apple-brugere om, at de risikerer at blive holdt udenfor rigmandens virksomheder.

”Besøgende vil blive bedt om at lade deres Apple enheder ved døren, hvor de skal opbevares i en Faraday-boks,” siger han.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Melding kommer ovenpå lanceringen af ’Apple Intelligence’, Apples omfattende integration af kunstig intelligens i en bred vifte af Apples styresystemer til blandt andet iPhones, iPads og Macs.

Her er den kunstige intelligens bygget ind i styresystemet for ifølge Apple at sikre datasikkerhed for brugerne. Apple bruger her et miks af AI-modeller på selve enheden samt oppe i skyen, til at drive funktionerne.

Den udlægning deler Elon Musk ikke: ”Det er grundlæggende absurd at Apple ikke skulle være smarte nok til at udvikle deres egen AI, men samtidig skulle være i stand til at sikre at OpenAI vil beskytte brugernes datasikkerhed og privtaliv,” lyder det i rigmandens kritik.

Ud over at lede tech-virksomheder som X, Tesla og SpaceX har Elon Musk stiftet sin egen AI-virksomhed x.AI til at udfordre OpenAI. Selskabet er senest blevet værdifastsat til 24 milliarder amerikanske dollar.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job