Elon Musk vil forbyde AI-iPhones på sine kontorer: " Udgør et uacceptabelt sikkerhedsbrud"

Den amerikanske tech-magnat mener at integration af kunstig intelligens går for vidt og vil blokere Apples enheder på blandt andet X's kontorer.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Rigmanden og tech-iværksætteren Elon Musk agter at blokere samtlige Apple-enheder, hvis selskabets integration af AI bliver for omfattende.

I en besked på hans sociale nyhedsmedie X kalder en eventuel integration af Apples AI på styresystem-niveau ’et uacceptabelt sikkerhedsbrud’ og giver en advarsel til Apple-brugere om, at de risikerer at blive holdt udenfor rigmandens virksomheder.

”Besøgende vil blive bedt om at lade deres Apple enheder ved døren, hvor de skal opbevares i en Faraday-boks,” siger han.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Melding kommer ovenpå lanceringen af ’Apple Intelligence’, Apples omfattende integration af kunstig intelligens i en bred vifte af Apples styresystemer til blandt andet iPhones, iPads og Macs.

Her er den kunstige intelligens bygget ind i styresystemet for ifølge Apple at sikre datasikkerhed for brugerne. Apple bruger her et miks af AI-modeller på selve enheden samt oppe i skyen, til at drive funktionerne.

Den udlægning deler Elon Musk ikke: ”Det er grundlæggende absurd at Apple ikke skulle være smarte nok til at udvikle deres egen AI, men samtidig skulle være i stand til at sikre at OpenAI vil beskytte brugernes datasikkerhed og privtaliv,” lyder det i rigmandens kritik.

Ud over at lede tech-virksomheder som X, Tesla og SpaceX har Elon Musk stiftet sin egen AI-virksomhed x.AI til at udfordre OpenAI. Selskabet er senest blevet værdifastsat til 24 milliarder amerikanske dollar.

Annonce

PensionDanmark

Digital Risk Manager til PensionDanmark

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

KMD A/S

Senior Java Developer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S