Næsten 15.000 bilforhandlere lagt ned af hackerangreb: Leverandørens systemer ikke oppe før næste uge

Skaderne efter hackerangrebet er så voldsomme, at CDK Global forventer at betale en løsesum, da 15.000 af selskabets kunder lige nu er lammet i deres egne forretninger.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash / Alexander Popov)

To cyberangreb mod softwareleverandøren CDK Global satte onsdag i sidste uge flere systemer for knap 15.000 bilforhandlere på tværs af USA ud af drift.

I en automatisk talebesked forsøger CDK Global at orientere så mange af sine kunder som muligt.

“Vi føler, at det er vigtigt at dele, at vi ikke tror på, at vi vil være i stand til at få alle forhandlere live før 30. juni," lød beskeden, skriver den amerikanske tv-station CNN.

Systemet, som altså tusindvis af bilforhandlere bruger, kan alt fra at bestille kundemøder, rapportere salg og holde kontakt med bilproducenter. Det nedbrudte system har fået flere af forhandlerne til at gå old school med pen og papir.

Ifølge Bloomberg forlanger hackerne et tocifret antal millioner dollars i løsesum, og mediet citerer en unavngiven kilde for at sige, at CDK Global forventer at betale løsesummen for at komme ud af den slemme kattepine. Der er endnu intet meldt om bagmændene udover, at de er baseret i Østeuropa.

Det amerikanske marked for såkaldt dealership management systems - DMS - er ifølge Bloomberg de seneste år konsolideret, så der er meget få leverandører af disse services, der er nødvendige på daglig basis for, at bilforhandlerne kan drive forretning.

Christel Teglers, partner i advokatfirmaet Kromann Reumert har tidligere overfor Computerworld forklaret, at det er nødvendigt at være opmærksom på “koncentrationsrisikoen” ved at være afhængig af en enkelt it-leverandør. Det kan du læse mere om her.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks