Næsten 15.000 bilforhandlere lagt ned af hackerangreb: Leverandørens systemer ikke oppe før næste uge

Skaderne efter hackerangrebet er så voldsomme, at CDK Global forventer at betale en løsesum, da 15.000 af selskabets kunder lige nu er lammet i deres egne forretninger.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash / Alexander Popov)

To cyberangreb mod softwareleverandøren CDK Global satte onsdag i sidste uge flere systemer for knap 15.000 bilforhandlere på tværs af USA ud af drift.

I en automatisk talebesked forsøger CDK Global at orientere så mange af sine kunder som muligt.

“Vi føler, at det er vigtigt at dele, at vi ikke tror på, at vi vil være i stand til at få alle forhandlere live før 30. juni," lød beskeden, skriver den amerikanske tv-station CNN.

Systemet, som altså tusindvis af bilforhandlere bruger, kan alt fra at bestille kundemøder, rapportere salg og holde kontakt med bilproducenter. Det nedbrudte system har fået flere af forhandlerne til at gå old school med pen og papir.

Ifølge Bloomberg forlanger hackerne et tocifret antal millioner dollars i løsesum, og mediet citerer en unavngiven kilde for at sige, at CDK Global forventer at betale løsesummen for at komme ud af den slemme kattepine. Der er endnu intet meldt om bagmændene udover, at de er baseret i Østeuropa.

Det amerikanske marked for såkaldt dealership management systems - DMS - er ifølge Bloomberg de seneste år konsolideret, så der er meget få leverandører af disse services, der er nødvendige på daglig basis for, at bilforhandlerne kan drive forretning.

Christel Teglers, partner i advokatfirmaet Kromann Reumert har tidligere overfor Computerworld forklaret, at det er nødvendigt at være opmærksom på “koncentrationsrisikoen” ved at være afhængig af en enkelt it-leverandør. Det kan du læse mere om her.

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it-uddannelser

Midtjylland

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet