Næsten 15.000 bilforhandlere lagt ned af hackerangreb: Leverandørens systemer ikke oppe før næste uge

Skaderne efter hackerangrebet er så voldsomme, at CDK Global forventer at betale en løsesum, da 15.000 af selskabets kunder lige nu er lammet i deres egne forretninger.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash / Alexander Popov)

To cyberangreb mod softwareleverandøren CDK Global satte onsdag i sidste uge flere systemer for knap 15.000 bilforhandlere på tværs af USA ud af drift.

I en automatisk talebesked forsøger CDK Global at orientere så mange af sine kunder som muligt.

“Vi føler, at det er vigtigt at dele, at vi ikke tror på, at vi vil være i stand til at få alle forhandlere live før 30. juni," lød beskeden, skriver den amerikanske tv-station CNN.

Systemet, som altså tusindvis af bilforhandlere bruger, kan alt fra at bestille kundemøder, rapportere salg og holde kontakt med bilproducenter. Det nedbrudte system har fået flere af forhandlerne til at gå old school med pen og papir.

Ifølge Bloomberg forlanger hackerne et tocifret antal millioner dollars i løsesum, og mediet citerer en unavngiven kilde for at sige, at CDK Global forventer at betale løsesummen for at komme ud af den slemme kattepine. Der er endnu intet meldt om bagmændene udover, at de er baseret i Østeuropa.

Det amerikanske marked for såkaldt dealership management systems - DMS - er ifølge Bloomberg de seneste år konsolideret, så der er meget få leverandører af disse services, der er nødvendige på daglig basis for, at bilforhandlerne kan drive forretning.

Christel Teglers, partner i advokatfirmaet Kromann Reumert har tidligere overfor Computerworld forklaret, at det er nødvendigt at være opmærksom på “koncentrationsrisikoen” ved at være afhængig af en enkelt it-leverandør. Det kan du læse mere om her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S