AMD opdager cpu-fejl i 11. time: Storstilet lancering udskydes

AMDs lovende Ryzen 9000 processorer skulle løfte barren for både ydelse og strømeffektivitet for Windows-pc’er – men nu bliver lanceringen udskudt.

Artikel top billede

(Foto: PCWorld)

Under en uge før lanceringen af en ny og lovende processor-generation trækker AMD i nødbremsen og sløjfer den planlagte debut 31. juli.

Bag straksopbremsningen er et ’uspecificeret kvalitetsproblem’, oplyser selskabet, som samtidig tilbagekalder sine nye processorer hos sine partnere kloden over.

Problemet er blevet opdaget i forbindelse med selskabets ‘package testing flow’, hvorfor fejlen først blev opdaget sent i AMD kvalitetskontrol, skriver netmediet Toms Hardware.

Fejlen skulle kunne føre til, at ’et lille antal produkter ikke vil møde vores kvalitetsstandarder, når de rammer markedet’ oplyser AMD.

Fejlen gør dog, at den nye Ryzen 9000 processor-familie udsendes i to ombæringer.

Først tilbydes de mere ydmyge modeller i form af Ryzen 7 9700X og Ryzen 5 9600X fra den 8. august, mens topmodellerne i Ryzen 9 9950X og 9900X først debuterer 16. august.

Selskabets kommende portefølje af AI-optimerede laptop-processorer, ’Ryzen AI 300’ familien, skulle ikke være berørt af problemet og står fortsat til at debutere 31. august.

Allerede forud for lanceringen har Ryzen 9000 serien vist at være en lovende processor, som i indledende benchmark-tests har vist sig, at kunne overhale Intels kraftigste Core i9 processorer eller levere tilsvarende ydelse ved markant lavere strømforbrug.

Problemet skulle ikke påvirke Ryzen 9000 familiens specifikationer, lyder det.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S