Morgen-briefing: Forrige YouTube-CEO dør som 56-årig / Trumps sociale medie bløder penge / Sikker besked-platform blokeres i Rusland

Morgen-briefing: Forrige YouTube CEO dør som 56-årig / Trumps sociale medie bløder penge / Sikker besked-platform blokeres i Rusland

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til Computerworlds morgen-briefing mandag 12. august - og velkommen tilbage fra ferien, til dem der skulle have et gensyn med hævesænkebordet i dag.

Morgenens tidlige nyhedsoverblik serveres af din nyhedsvært Niels de Boissezon.

Forrige YouTube CEO dør som 56-årig

Den forhenværende administrerende direktør for streaming-giganten YouTube, Susan Wojcicki er død som 56-årig.

Det skriver finansmediet CNBC.

Hun sov ind efter to års kamp med lungekræft, skriver hendes mand på det sociale medie Facebook.

”Det er med dyb sorg, at jeg må dele nyheden om Susan Wocjcikiu. Min elsede kone igennem 26 år og moderen til vores fem børn forlod os i dag efter at have levet med ikke-småcellet lungekræft igennem to år,” lyder det.

Google nuværende CEO Sundar Pichai skriver i et opslag, at han blev ’utrolig trist’ ved nyheden om hendes død og beskriver hende som ’et af de mest aktive og vibrerende mennesker, han nogensinde har mødt’.

YouTube-personligheden John Green skriver på Threads at han er knust: ”Hun var (i al stilfærdighed) den største enkelte bidragsyder til vores projekt til at støtte om vores sundhedskampagne for kvinder i Sierra Leone. Hun bad aldrig om opmærksomhed eller anerkendelse for hendes donationer – hun støttede dem privat blandt mange andre.”

Susan Wojcicki strøg til tops hos YouTube i 2014 og trådte af i februar 2023, i en periode hvor hun forvandlede YouTube fra selskabets første dage til at blive en teknologisk kæmpe med over 2,5 milliarder daglige brugere.

Trumps sociale medie bløder penge

Den forhenværende amerikanske præsident Donald Trumps sociale medie, Truth Social, bløder penge.

Det fremgår af selskabets seneste kvartalsregnskab, hvor det er blevet til et underskud på 16,4 millioner dollars, svarende til over 110 millioner kroner.

Tabet kommer ud af en omsætning, som samtidig er styrtdykket med 30 procent over det seneste kvartal.

Omsætningen lyder nu alene på 0,84 millioner dollar, mod 1,2 millioner dollar i forrige regnskabsperiode.

Trumps sociale medier steg med 30 procent ovenpå attentatforsøget på præsidentkandidaten i juli måned.

I beretningen lyder det, at selskabet har ingen udeståender og 'at det tror på, at det har nok arbejdskapital til at operere i den kommende fremtid', skriver nyhedsbureauet AP.

Selskabets aktiekurs landede i seneste børsdag på 26,2 dollar, hvilket giver selskabet en markedsværdi på knap fem milliarder dollar.

Sikker besked-platform blokeres i Rusland

De russiske telemyndigheder, Roskomnadzor, har blokeret for den krypterede besked-tjeneste, Signal, for påståede brud på landets anti-terrorisme og anti-ekstremisme lovgivning.

”Brugeradgang til besked-app’en Signal begrænses for brud på russiske juridiske krav, som skal imødegås for at forhindre at beskedstjeneste anvendes til terrorisme eller ekstremistiske formål,” lyder det fra myndigheden i en meddelelse.

Beskedtjenesten bekræfter blokeringen og arbejder på at omgår den, skriver sikkerhedsmediet Bleepingcomputer.

”Vi arbejder allerede med mere avancerede teknikker til at omgå censur, men for at være effektive har vi behov for at større virksomheder stopper med at være fodslæbende med at gå væk fra ukrypterede SNI headers,” lyder det.

Det russiske forbud er udvidelsen af et forbud mod beskedtjenester fra marts 2023, hvor blandt andet tjenesterne Discord, Teams, Telegram, Threema, Viber, WhatsApp og WeChat blev blokeret. Signal klarede dog dengang frisag hos de russiske myndigheder.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S