Morgen-briefing: Forrige YouTube-CEO dør som 56-årig / Trumps sociale medie bløder penge / Sikker besked-platform blokeres i Rusland

Morgen-briefing: Forrige YouTube CEO dør som 56-årig / Trumps sociale medie bløder penge / Sikker besked-platform blokeres i Rusland

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til Computerworlds morgen-briefing mandag 12. august - og velkommen tilbage fra ferien, til dem der skulle have et gensyn med hævesænkebordet i dag.

Morgenens tidlige nyhedsoverblik serveres af din nyhedsvært Niels de Boissezon.

Forrige YouTube CEO dør som 56-årig

Den forhenværende administrerende direktør for streaming-giganten YouTube, Susan Wojcicki er død som 56-årig.

Det skriver finansmediet CNBC.

Hun sov ind efter to års kamp med lungekræft, skriver hendes mand på det sociale medie Facebook.

”Det er med dyb sorg, at jeg må dele nyheden om Susan Wocjcikiu. Min elsede kone igennem 26 år og moderen til vores fem børn forlod os i dag efter at have levet med ikke-småcellet lungekræft igennem to år,” lyder det.

Google nuværende CEO Sundar Pichai skriver i et opslag, at han blev ’utrolig trist’ ved nyheden om hendes død og beskriver hende som ’et af de mest aktive og vibrerende mennesker, han nogensinde har mødt’.

YouTube-personligheden John Green skriver på Threads at han er knust: ”Hun var (i al stilfærdighed) den største enkelte bidragsyder til vores projekt til at støtte om vores sundhedskampagne for kvinder i Sierra Leone. Hun bad aldrig om opmærksomhed eller anerkendelse for hendes donationer – hun støttede dem privat blandt mange andre.”

Susan Wojcicki strøg til tops hos YouTube i 2014 og trådte af i februar 2023, i en periode hvor hun forvandlede YouTube fra selskabets første dage til at blive en teknologisk kæmpe med over 2,5 milliarder daglige brugere.

Trumps sociale medie bløder penge

Den forhenværende amerikanske præsident Donald Trumps sociale medie, Truth Social, bløder penge.

Det fremgår af selskabets seneste kvartalsregnskab, hvor det er blevet til et underskud på 16,4 millioner dollars, svarende til over 110 millioner kroner.

Tabet kommer ud af en omsætning, som samtidig er styrtdykket med 30 procent over det seneste kvartal.

Omsætningen lyder nu alene på 0,84 millioner dollar, mod 1,2 millioner dollar i forrige regnskabsperiode.

Trumps sociale medier steg med 30 procent ovenpå attentatforsøget på præsidentkandidaten i juli måned.

I beretningen lyder det, at selskabet har ingen udeståender og 'at det tror på, at det har nok arbejdskapital til at operere i den kommende fremtid', skriver nyhedsbureauet AP.

Selskabets aktiekurs landede i seneste børsdag på 26,2 dollar, hvilket giver selskabet en markedsværdi på knap fem milliarder dollar.

Sikker besked-platform blokeres i Rusland

De russiske telemyndigheder, Roskomnadzor, har blokeret for den krypterede besked-tjeneste, Signal, for påståede brud på landets anti-terrorisme og anti-ekstremisme lovgivning.

”Brugeradgang til besked-app’en Signal begrænses for brud på russiske juridiske krav, som skal imødegås for at forhindre at beskedstjeneste anvendes til terrorisme eller ekstremistiske formål,” lyder det fra myndigheden i en meddelelse.

Beskedtjenesten bekræfter blokeringen og arbejder på at omgår den, skriver sikkerhedsmediet Bleepingcomputer.

”Vi arbejder allerede med mere avancerede teknikker til at omgå censur, men for at være effektive har vi behov for at større virksomheder stopper med at være fodslæbende med at gå væk fra ukrypterede SNI headers,” lyder det.

Det russiske forbud er udvidelsen af et forbud mod beskedtjenester fra marts 2023, hvor blandt andet tjenesterne Discord, Teams, Telegram, Threema, Viber, WhatsApp og WeChat blev blokeret. Signal klarede dog dengang frisag hos de russiske myndigheder.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S