Morgen-briefing: Forrige YouTube-CEO dør som 56-årig / Trumps sociale medie bløder penge / Sikker besked-platform blokeres i Rusland

Morgen-briefing: Forrige YouTube CEO dør som 56-årig / Trumps sociale medie bløder penge / Sikker besked-platform blokeres i Rusland

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til Computerworlds morgen-briefing mandag 12. august - og velkommen tilbage fra ferien, til dem der skulle have et gensyn med hævesænkebordet i dag.

Morgenens tidlige nyhedsoverblik serveres af din nyhedsvært Niels de Boissezon.

Forrige YouTube CEO dør som 56-årig

Den forhenværende administrerende direktør for streaming-giganten YouTube, Susan Wojcicki er død som 56-årig.

Det skriver finansmediet CNBC.

Hun sov ind efter to års kamp med lungekræft, skriver hendes mand på det sociale medie Facebook.

”Det er med dyb sorg, at jeg må dele nyheden om Susan Wocjcikiu. Min elsede kone igennem 26 år og moderen til vores fem børn forlod os i dag efter at have levet med ikke-småcellet lungekræft igennem to år,” lyder det.

Google nuværende CEO Sundar Pichai skriver i et opslag, at han blev ’utrolig trist’ ved nyheden om hendes død og beskriver hende som ’et af de mest aktive og vibrerende mennesker, han nogensinde har mødt’.

YouTube-personligheden John Green skriver på Threads at han er knust: ”Hun var (i al stilfærdighed) den største enkelte bidragsyder til vores projekt til at støtte om vores sundhedskampagne for kvinder i Sierra Leone. Hun bad aldrig om opmærksomhed eller anerkendelse for hendes donationer – hun støttede dem privat blandt mange andre.”

Susan Wojcicki strøg til tops hos YouTube i 2014 og trådte af i februar 2023, i en periode hvor hun forvandlede YouTube fra selskabets første dage til at blive en teknologisk kæmpe med over 2,5 milliarder daglige brugere.

Trumps sociale medie bløder penge

Den forhenværende amerikanske præsident Donald Trumps sociale medie, Truth Social, bløder penge.

Det fremgår af selskabets seneste kvartalsregnskab, hvor det er blevet til et underskud på 16,4 millioner dollars, svarende til over 110 millioner kroner.

Tabet kommer ud af en omsætning, som samtidig er styrtdykket med 30 procent over det seneste kvartal.

Omsætningen lyder nu alene på 0,84 millioner dollar, mod 1,2 millioner dollar i forrige regnskabsperiode.

Trumps sociale medier steg med 30 procent ovenpå attentatforsøget på præsidentkandidaten i juli måned.

I beretningen lyder det, at selskabet har ingen udeståender og 'at det tror på, at det har nok arbejdskapital til at operere i den kommende fremtid', skriver nyhedsbureauet AP.

Selskabets aktiekurs landede i seneste børsdag på 26,2 dollar, hvilket giver selskabet en markedsværdi på knap fem milliarder dollar.

Sikker besked-platform blokeres i Rusland

De russiske telemyndigheder, Roskomnadzor, har blokeret for den krypterede besked-tjeneste, Signal, for påståede brud på landets anti-terrorisme og anti-ekstremisme lovgivning.

”Brugeradgang til besked-app’en Signal begrænses for brud på russiske juridiske krav, som skal imødegås for at forhindre at beskedstjeneste anvendes til terrorisme eller ekstremistiske formål,” lyder det fra myndigheden i en meddelelse.

Beskedtjenesten bekræfter blokeringen og arbejder på at omgår den, skriver sikkerhedsmediet Bleepingcomputer.

”Vi arbejder allerede med mere avancerede teknikker til at omgå censur, men for at være effektive har vi behov for at større virksomheder stopper med at være fodslæbende med at gå væk fra ukrypterede SNI headers,” lyder det.

Det russiske forbud er udvidelsen af et forbud mod beskedtjenester fra marts 2023, hvor blandt andet tjenesterne Discord, Teams, Telegram, Threema, Viber, WhatsApp og WeChat blev blokeret. Signal klarede dog dengang frisag hos de russiske myndigheder.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S