Rejsekortet åbner for brug til alle efter kras kritik: Stadig under lup fra Datatilsynet

På trods af en igangværende undersøgelse af Datatilsynet om brud på persondata, så mener Rejsekortets kundedirektør Jens Willars ikke, at det er et problem at udrulle appen for alle i dag.

Artikel top billede

(Foto: Rejsekort & Rejseplan A/S)

Da Rejsekortet udrullede sin app tilbage i april, var det kun for en lille bid af den danske befolkning, da der var et begrænset antal, der kunne bruge den.

I dag onsdag lanceres Rejsekort-appen for alle over 18 år, skriver DR.

“Man kan tjekke ind og ud på appen. Man skal ikke selv gøre noget, når man skifter transportmiddel under rejsen. Og skulle man glemme at tjekke ud, så kan appen også sende en påmindelse om det,” lyder det fra kundedirektør i Rejsekort og Rejseplanen Jens Willars

Det sker efter, at appen fik kritik i sin spæde start for at indsamle geo-lokationerne for brugerne imens appen kørte i baggrunden.

Derfor mener databeskyttelsesekspert Allan Frank fra Datatilsynet også, at det er lige lovlig frisk, at appen udrulles før, at Datatilsynet er færdig med sin undersøgelse.

“Man kan på den ene side sige, at det er lidt friskt, at Rejsekort lancerer appen, når de endnu ikke ved, hvad vi mener. Men på den anden side må vi også som datatilsyn acceptere, at det er Rejsekort som dataansvarlig, der selv skal vurdere, om de overholder loven. Og så kan vi efterprøve det på bagkant,” siger Allan Frank til DR.

“Når Datatilsynet kommer med en redegørelse for undersøgelsen, så gennemgår vi den grundigt. Og så ser vi, om der er nogle ting, der, mod forventning, skal rettes ind. Hvis der er det, så gør vi det selvfølgelig,” udtaler han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect