Stor overhaling af AirPods: Får nye funktioner som hidtil har været forbeholdt dyrere topmodeller

Apples mere prisvenlige Airpods byder nu på hardware og funktioner fra den dyre Pro-serie.

Artikel top billede

(Foto: Apple PR)

Apple har som altid meget nyt med ved lanceringen af sine nye iPhones.

I år ledsages selskabets nye iPhones 16-kollektion af et sæt nye Airpods – noget som ikke er givet ved hvert efterårsevent fra selskabet.

Nu tilbyder Apple en omfattende overhaling af headsettet, som nu tilbydes med funktioner, som hidtil har været forbeholdt selskabets dyrere Airpods Pro-serier.

Airpods 4 vil nu kunne fås med aktiv støjreduktion (ANC), mens det medfølgende lade-etui vil kunne oplades med USB-C kabel og findes med ’Find Min’. Ligesom øvrige nyere enheder fra Apple.

Både Airpods 4 med og uden ANC og Airpods Pro 2 er bygget omkring den samme H2-chip og vil derfor dele funktioner, såsom adaptiv støjreduktion og stemmefokus.

Batteriet i headset og etui skulle være god for i alt 30 timers drift.

Netmediet 9to5mac noterer dog, at der ikke skal forventes den samme grad af støjreduktion som i Apples Pro-hovedtelefoner. Selve lade-etuiet understøtter heller ikke trådløs opladning i den billigste model.

Apple AirPods 4 debuterer i handlen 20. september til 1.199 kroner uden støjreduktion og til 1.599 kroner med støjreduktioner.

Ud over overhalingen af sine Airpods, tilbyder Apple også nogle nye farvevarianter til sin AirPods Max kollektion.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub