Edge får en ny funktion: Vil advare mod langsomme hjemmesider

Extensions kan bruge meget hukommelse. En ny funktion i Edge-browseren advarer, når det gør hjemmesider langsomme at besøge.

Artikel top billede

Edge-browseren kan fremover advare mod langsomme hjemmesider. (Foto: Niels de Boissezon)

Microsoft tester en ny funktion i Edge-browseren kaldet "extension performance detector".

Funktionen advarer brugere, når browser-extensions skaber problemer for ydeevnen på websider, som man besøger.

Når browser-extensions er installeret, behandler de ofte besøgte sider for yderligere funktioner. Det kan bruge meget hukommelse, hvilket kan give problemer med ydeevnen på siden.

"Hvis du bemærker en forsinkelse i indlæsningen af ​​sider, kan det skyldes udvidelser, der kører ekstra linjer webkode for at tilpasse siden til dig," lyder det ifølge Bleeping Computer i en meddelelse fra Microsoft om den nye funktion.

Har man installeret extensions, der påvirker Edges ydeevne negativt, vil Microsoft fremover kunne vise advarsler på værktøjslinjen, der advarer om, at der blev opdaget et problem med ydeevnen.

Funktionen er en del af Microsoft Edges browserfunktion, som vil afsløre den installerede extensions indvirkning på sideindlæsnings-hastigheden. Microsoft vil så opfordre brugerne til at deaktivere extensions, der forårsager ydeevneproblemer.

Edge's detektor til extension-ydelse begynder at rulle ud til flere brugere med Edge Canary 130, men du kan faktisk slå den til via menuen lige nu.

Følg disse trin for at aktivere extension-ydeevne-detektorfunktion i Edge:

1. Skriv edge://flags/ i adresselinjen øverst i browseren, og tryk på Enter.
2. Skriv Extension Performance Detector i søgefeltet, der vises på siden.
3. Når du ser indstillingen med titlen Extension performance detector, skal du klikke på rullemenuen ved siden af ​​den og vælge Aktiveret.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S