Edge får en ny funktion: Vil advare mod langsomme hjemmesider

Extensions kan bruge meget hukommelse. En ny funktion i Edge-browseren advarer, når det gør hjemmesider langsomme at besøge.

Artikel top billede

Edge-browseren kan fremover advare mod langsomme hjemmesider. (Foto: Niels de Boissezon)

Microsoft tester en ny funktion i Edge-browseren kaldet "extension performance detector".

Funktionen advarer brugere, når browser-extensions skaber problemer for ydeevnen på websider, som man besøger.

Når browser-extensions er installeret, behandler de ofte besøgte sider for yderligere funktioner. Det kan bruge meget hukommelse, hvilket kan give problemer med ydeevnen på siden.

"Hvis du bemærker en forsinkelse i indlæsningen af ​​sider, kan det skyldes udvidelser, der kører ekstra linjer webkode for at tilpasse siden til dig," lyder det ifølge Bleeping Computer i en meddelelse fra Microsoft om den nye funktion.

Har man installeret extensions, der påvirker Edges ydeevne negativt, vil Microsoft fremover kunne vise advarsler på værktøjslinjen, der advarer om, at der blev opdaget et problem med ydeevnen.

Funktionen er en del af Microsoft Edges browserfunktion, som vil afsløre den installerede extensions indvirkning på sideindlæsnings-hastigheden. Microsoft vil så opfordre brugerne til at deaktivere extensions, der forårsager ydeevneproblemer.

Edge's detektor til extension-ydelse begynder at rulle ud til flere brugere med Edge Canary 130, men du kan faktisk slå den til via menuen lige nu.

Følg disse trin for at aktivere extension-ydeevne-detektorfunktion i Edge:

1. Skriv edge://flags/ i adresselinjen øverst i browseren, og tryk på Enter.
2. Skriv Extension Performance Detector i søgefeltet, der vises på siden.
3. Når du ser indstillingen med titlen Extension performance detector, skal du klikke på rullemenuen ved siden af ​​den og vælge Aktiveret.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen