Edge får en ny funktion: Vil advare mod langsomme hjemmesider

Extensions kan bruge meget hukommelse. En ny funktion i Edge-browseren advarer, når det gør hjemmesider langsomme at besøge.

Artikel top billede

Edge-browseren kan fremover advare mod langsomme hjemmesider. (Foto: Niels de Boissezon)

Microsoft tester en ny funktion i Edge-browseren kaldet "extension performance detector".

Funktionen advarer brugere, når browser-extensions skaber problemer for ydeevnen på websider, som man besøger.

Når browser-extensions er installeret, behandler de ofte besøgte sider for yderligere funktioner. Det kan bruge meget hukommelse, hvilket kan give problemer med ydeevnen på siden.

"Hvis du bemærker en forsinkelse i indlæsningen af ​​sider, kan det skyldes udvidelser, der kører ekstra linjer webkode for at tilpasse siden til dig," lyder det ifølge Bleeping Computer i en meddelelse fra Microsoft om den nye funktion.

Har man installeret extensions, der påvirker Edges ydeevne negativt, vil Microsoft fremover kunne vise advarsler på værktøjslinjen, der advarer om, at der blev opdaget et problem med ydeevnen.

Funktionen er en del af Microsoft Edges browserfunktion, som vil afsløre den installerede extensions indvirkning på sideindlæsnings-hastigheden. Microsoft vil så opfordre brugerne til at deaktivere extensions, der forårsager ydeevneproblemer.

Edge's detektor til extension-ydelse begynder at rulle ud til flere brugere med Edge Canary 130, men du kan faktisk slå den til via menuen lige nu.

Følg disse trin for at aktivere extension-ydeevne-detektorfunktion i Edge:

1. Skriv edge://flags/ i adresselinjen øverst i browseren, og tryk på Enter.
2. Skriv Extension Performance Detector i søgefeltet, der vises på siden.
3. Når du ser indstillingen med titlen Extension performance detector, skal du klikke på rullemenuen ved siden af ​​den og vælge Aktiveret.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S