Beredskabsminister klar med ny dato for NIS2: Allerede udskudt tre gange

Den danske implementering, der skal hæve bundniveauet for cybersikkerhed, træder først i kraft 1. juli næste år: "Det er naturligvis ikke optimalt," udtaler Torsten Schack Pedersen (V).

Artikel top billede

(Foto: Ministeriet for Samfundssikkerhed og Beredskab)

Tredje gang er måske NIS2s gang.

Den nye minister for samfundssikkerhed og beredskab, Torsten Schack Pedersen (V) har i dag sat dato på den allerede over et år forsinkede lovpakke, NIS2. Deadlinen for EU er officielt på torsdag 17. oktober.

"Som jeg før har sagt, er cybersikkerhedsområdet simpelthen for vigtigt til, at vi haster noget igennem," oplyser han.

Mindst 18 sektorer i dansk erhvervsliv skal fra 1. juli næste år leve op til et minimum af regler for cybersikkerhed.

Hos lobbyistorganisationen Dansk Erhverv modtager forsinkelsen en afmålt begejstring.

”Det er naturligvis en ærgerlig nyhed, at man først kan fremsætte den danske implementering af de nye cybersikkerhedsregler hele 12 måneder efter den oprindelige plan," udtaler politisk konsulent Joen Magieres.

"Erhvervslivet har længe efterspurgt viden og indsigt i, hvem der er omfattet af loven, og hvordan man lever op til de nye krav. For nogle virksomheder vil det kunne betyde, at de får svært ved at nå i mål. For andre kan det også betyde, at de investerer tid og ressourcer i de forkerte tiltag."

Serien af forsinkelser har vakt opsigt blandt sikkerhedseksperter, som har understreget, at det sender et signal om, at det politiske system ikke tager cybersikkerhed alvorligt.

Det er til trods for, at Center for Cybersikkerheds årlige vurdering af truslerne har været rød med rød på de seneste år.

"Det sender et uheldigt signal – også overfor de cyberkriminelle – om, at sikkerheden ikke tages alvorligt i Danmark, og at vi nedprioriterer området,” har formand for cybersikkerhedsrådet Jacob Herbst tidligere forklaret over for Computerworld.

NIS2 skulle oprindeligt have været indført 1. marts i år, men Forsvarsministeriet udskød implementeringen på grund af lovens kompleksitet, lød det tilbage i februar. Ny deadline blev sat til oktober.

Men ved regeringens seneste ministerrokade, hvor en ny minister blev tilføjet samlingen, røg ansvaret for NIS2 fra Forsvarsministeret til det nyoprettede Ministerium for Samfundssikkerhed og Beredskab, hvor Torsten Schack Pedersens første opgave altså var at udskyde NIS2-implementeringen igen-igen.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Jyske Bank

IT Category Manager

Midtjylland

Digitaliseringsstyrelsen

Udbuds- og kontraktjurist til Kontor for MitID

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S