Beredskabsminister klar med ny dato for NIS2: Allerede udskudt tre gange

Den danske implementering, der skal hæve bundniveauet for cybersikkerhed, træder først i kraft 1. juli næste år: "Det er naturligvis ikke optimalt," udtaler Torsten Schack Pedersen (V).

Artikel top billede

(Foto: Ministeriet for Samfundssikkerhed og Beredskab)

Tredje gang er måske NIS2s gang.

Den nye minister for samfundssikkerhed og beredskab, Torsten Schack Pedersen (V) har i dag sat dato på den allerede over et år forsinkede lovpakke, NIS2. Deadlinen for EU er officielt på torsdag 17. oktober.

"Som jeg før har sagt, er cybersikkerhedsområdet simpelthen for vigtigt til, at vi haster noget igennem," oplyser han.

Mindst 18 sektorer i dansk erhvervsliv skal fra 1. juli næste år leve op til et minimum af regler for cybersikkerhed.

Hos lobbyistorganisationen Dansk Erhverv modtager forsinkelsen en afmålt begejstring.

”Det er naturligvis en ærgerlig nyhed, at man først kan fremsætte den danske implementering af de nye cybersikkerhedsregler hele 12 måneder efter den oprindelige plan," udtaler politisk konsulent Joen Magieres.

"Erhvervslivet har længe efterspurgt viden og indsigt i, hvem der er omfattet af loven, og hvordan man lever op til de nye krav. For nogle virksomheder vil det kunne betyde, at de får svært ved at nå i mål. For andre kan det også betyde, at de investerer tid og ressourcer i de forkerte tiltag."

Serien af forsinkelser har vakt opsigt blandt sikkerhedseksperter, som har understreget, at det sender et signal om, at det politiske system ikke tager cybersikkerhed alvorligt.

Det er til trods for, at Center for Cybersikkerheds årlige vurdering af truslerne har været rød med rød på de seneste år.

"Det sender et uheldigt signal – også overfor de cyberkriminelle – om, at sikkerheden ikke tages alvorligt i Danmark, og at vi nedprioriterer området,” har formand for cybersikkerhedsrådet Jacob Herbst tidligere forklaret over for Computerworld.

NIS2 skulle oprindeligt have været indført 1. marts i år, men Forsvarsministeriet udskød implementeringen på grund af lovens kompleksitet, lød det tilbage i februar. Ny deadline blev sat til oktober.

Men ved regeringens seneste ministerrokade, hvor en ny minister blev tilføjet samlingen, røg ansvaret for NIS2 fra Forsvarsministeret til det nyoprettede Ministerium for Samfundssikkerhed og Beredskab, hvor Torsten Schack Pedersens første opgave altså var at udskyde NIS2-implementeringen igen-igen.

AL Sydbank

Automation Developer - Digital & Processes

Københavnsområdet

Statens IT

Driftsmedarbejder til Navision

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S