Beredskabsminister klar med ny dato for NIS2: Allerede udskudt tre gange

Den danske implementering, der skal hæve bundniveauet for cybersikkerhed, træder først i kraft 1. juli næste år: "Det er naturligvis ikke optimalt," udtaler Torsten Schack Pedersen (V).

Artikel top billede

(Foto: Ministeriet for Samfundssikkerhed og Beredskab)

Tredje gang er måske NIS2s gang.

Den nye minister for samfundssikkerhed og beredskab, Torsten Schack Pedersen (V) har i dag sat dato på den allerede over et år forsinkede lovpakke, NIS2. Deadlinen for EU er officielt på torsdag 17. oktober.

"Som jeg før har sagt, er cybersikkerhedsområdet simpelthen for vigtigt til, at vi haster noget igennem," oplyser han.

Mindst 18 sektorer i dansk erhvervsliv skal fra 1. juli næste år leve op til et minimum af regler for cybersikkerhed.

Hos lobbyistorganisationen Dansk Erhverv modtager forsinkelsen en afmålt begejstring.

”Det er naturligvis en ærgerlig nyhed, at man først kan fremsætte den danske implementering af de nye cybersikkerhedsregler hele 12 måneder efter den oprindelige plan," udtaler politisk konsulent Joen Magieres.

"Erhvervslivet har længe efterspurgt viden og indsigt i, hvem der er omfattet af loven, og hvordan man lever op til de nye krav. For nogle virksomheder vil det kunne betyde, at de får svært ved at nå i mål. For andre kan det også betyde, at de investerer tid og ressourcer i de forkerte tiltag."

Serien af forsinkelser har vakt opsigt blandt sikkerhedseksperter, som har understreget, at det sender et signal om, at det politiske system ikke tager cybersikkerhed alvorligt.

Det er til trods for, at Center for Cybersikkerheds årlige vurdering af truslerne har været rød med rød på de seneste år.

"Det sender et uheldigt signal – også overfor de cyberkriminelle – om, at sikkerheden ikke tages alvorligt i Danmark, og at vi nedprioriterer området,” har formand for cybersikkerhedsrådet Jacob Herbst tidligere forklaret over for Computerworld.

NIS2 skulle oprindeligt have været indført 1. marts i år, men Forsvarsministeriet udskød implementeringen på grund af lovens kompleksitet, lød det tilbage i februar. Ny deadline blev sat til oktober.

Men ved regeringens seneste ministerrokade, hvor en ny minister blev tilføjet samlingen, røg ansvaret for NIS2 fra Forsvarsministeret til det nyoprettede Ministerium for Samfundssikkerhed og Beredskab, hvor Torsten Schack Pedersens første opgave altså var at udskyde NIS2-implementeringen igen-igen.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job