AI-kompetencer efterlyses i langt flere jobopslag: "Om to til fire år vil det være som airbags i biler"

AI-kompetencer bliver markant mere efterspurgt af arbejdsgiverne i Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Foto af Mohamed Nohassi via Unsplash)

Kompetencer inden for AI er på ét år blevet mere end dobbelt så efterspurgte blandt arbejdsgiverne.

Det viser data fra det danske jobmarked, som Randstad har fundet og analyseret.

Mens antallet af unikke jobopslag dalede en smule i årets første ni måneder, var der anderledes fart på den del af stillingsopslagene, hvori en virksomhed efterspurgte AI-kompetencer.

Antallet af jobopslag, hvor ordene AI eller kunstig intelligens indgår, var i perioden 8.255 mod 4.009 i de samme ni måneder i 2023.

Altså mere end en fordobling i løbet af det seneste år.

I samme periode af 2024 var der en nedgang på knap 24.000 i det samlede antal jobopslag på det danske jobmarked sammenlignet med i 2023.

”AI og kunstig intelligens bliver nævnt i mange jobannoncer i dag, fordi det stadig er nyt og spændende. Men om to til fire år vil det være en selvfølge, som airbags i biler: Ikke noget, der skiller sig ud, men noget alle forventer som standard,” siger Mads Fridthjof, som er marketing og kommunikations-manager i Randstad.

Randstad har hentet dataene fra basen Index/Advertsdata. Den er bygget op, så man kan trække alle online jobopslag i Danmark. Herunder, hvad der står i teksten.

Når flere og flere virksomheder skriver AI og kunstig intelligens i deres jobopslag, er det ifølge Mads Fridthjof med en forventning om, at kandidaterne formår at arbejde med teknologien.

"Formålet er naturligvis, at kandidaten alt andet lige forstår, hvordan man kan bruge AI til effektivisering af forskellige processer,” siger han og tilføjer:

”AI og kunstig intelligens er med få kliks tilgængelig for alle mennesker, så det gælder i virkeligheden om at omfavne den med nysgerrighed. Som det ser ud lige nu, er det nok i virkeligheden den nemmeste kompetence at tilføje til sit CV og den, som har den største betydning."

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg