AI-kompetencer efterlyses i langt flere jobopslag: "Om to til fire år vil det være som airbags i biler"

AI-kompetencer bliver markant mere efterspurgt af arbejdsgiverne i Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Foto af Mohamed Nohassi via Unsplash)

Kompetencer inden for AI er på ét år blevet mere end dobbelt så efterspurgte blandt arbejdsgiverne.

Det viser data fra det danske jobmarked, som Randstad har fundet og analyseret.

Mens antallet af unikke jobopslag dalede en smule i årets første ni måneder, var der anderledes fart på den del af stillingsopslagene, hvori en virksomhed efterspurgte AI-kompetencer.

Antallet af jobopslag, hvor ordene AI eller kunstig intelligens indgår, var i perioden 8.255 mod 4.009 i de samme ni måneder i 2023.

Altså mere end en fordobling i løbet af det seneste år.

I samme periode af 2024 var der en nedgang på knap 24.000 i det samlede antal jobopslag på det danske jobmarked sammenlignet med i 2023.

”AI og kunstig intelligens bliver nævnt i mange jobannoncer i dag, fordi det stadig er nyt og spændende. Men om to til fire år vil det være en selvfølge, som airbags i biler: Ikke noget, der skiller sig ud, men noget alle forventer som standard,” siger Mads Fridthjof, som er marketing og kommunikations-manager i Randstad.

Randstad har hentet dataene fra basen Index/Advertsdata. Den er bygget op, så man kan trække alle online jobopslag i Danmark. Herunder, hvad der står i teksten.

Når flere og flere virksomheder skriver AI og kunstig intelligens i deres jobopslag, er det ifølge Mads Fridthjof med en forventning om, at kandidaterne formår at arbejde med teknologien.

"Formålet er naturligvis, at kandidaten alt andet lige forstår, hvordan man kan bruge AI til effektivisering af forskellige processer,” siger han og tilføjer:

”AI og kunstig intelligens er med få kliks tilgængelig for alle mennesker, så det gælder i virkeligheden om at omfavne den med nysgerrighed. Som det ser ud lige nu, er det nok i virkeligheden den nemmeste kompetence at tilføje til sit CV og den, som har den største betydning."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Banedanmark

    Bliv Graduate i IT-Infrastrukturudvikling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS