AI-kompetencer efterlyses i langt flere jobopslag: "Om to til fire år vil det være som airbags i biler"

AI-kompetencer bliver markant mere efterspurgt af arbejdsgiverne i Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Foto af Mohamed Nohassi via Unsplash)

Kompetencer inden for AI er på ét år blevet mere end dobbelt så efterspurgte blandt arbejdsgiverne.

Det viser data fra det danske jobmarked, som Randstad har fundet og analyseret.

Mens antallet af unikke jobopslag dalede en smule i årets første ni måneder, var der anderledes fart på den del af stillingsopslagene, hvori en virksomhed efterspurgte AI-kompetencer.

Antallet af jobopslag, hvor ordene AI eller kunstig intelligens indgår, var i perioden 8.255 mod 4.009 i de samme ni måneder i 2023.

Altså mere end en fordobling i løbet af det seneste år.

I samme periode af 2024 var der en nedgang på knap 24.000 i det samlede antal jobopslag på det danske jobmarked sammenlignet med i 2023.

”AI og kunstig intelligens bliver nævnt i mange jobannoncer i dag, fordi det stadig er nyt og spændende. Men om to til fire år vil det være en selvfølge, som airbags i biler: Ikke noget, der skiller sig ud, men noget alle forventer som standard,” siger Mads Fridthjof, som er marketing og kommunikations-manager i Randstad.

Randstad har hentet dataene fra basen Index/Advertsdata. Den er bygget op, så man kan trække alle online jobopslag i Danmark. Herunder, hvad der står i teksten.

Når flere og flere virksomheder skriver AI og kunstig intelligens i deres jobopslag, er det ifølge Mads Fridthjof med en forventning om, at kandidaterne formår at arbejde med teknologien.

"Formålet er naturligvis, at kandidaten alt andet lige forstår, hvordan man kan bruge AI til effektivisering af forskellige processer,” siger han og tilføjer:

”AI og kunstig intelligens er med få kliks tilgængelig for alle mennesker, så det gælder i virkeligheden om at omfavne den med nysgerrighed. Som det ser ud lige nu, er det nok i virkeligheden den nemmeste kompetence at tilføje til sit CV og den, som har den største betydning."

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Capgemini Danmark A/S

Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

Københavnsområdet

Everllence

Senior Cyber security engineer

Københavnsområdet

Edlund A/S

Senior Developer

Københavnsområdet

Københavns Universitet

Identity management specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S