Søren Kierkegaard kan hjælpe moderne ledere med at træffe etiske valg

Sognepræst og ledelsesrådgiver Pia Søltoft har skrevet en filosofisk bog om den etiske fordring, og om hvordan ledere kan præge verden ved at træffe etiske valg.

Artikel top billede

Lad os begynde med en advarsel: Pia Søltofts nye bog er ikke en klassisk ledelsesbog, der kan give ledere konkrete værktøjer til at implementere kunstig intelligens i organisationen eller folde en strategi ud til bestyrelsens tilfredshed.

I stedet er vi ovre i den filosofiske side og helt inde i kernen af det etiske lederskab i ”10 ting ledere kan lære af Kierkegaard om den etiske fordring”, som også er et opråb til at træffe mere etiske valg som leder og ikke bare følge med flokken.

”Det er op til dig, på hvilke måde du som menneske og leder vil forholde dig til både klimakrisen og kunstig intelligens. Vil du blot være én blandt publikum, eller vil du agere som et enkelt eksisterende menneske? Valget er dit, og det er et etisk valg,” lyder det således fra Pia Søltoft i bogen.

Når Pia Søltoft fortolker den store danske filosof Søren Kierkegaard, så handler den ”etiske fordring” ikke om, at der er bestemte principper eller værdier, man skal vælge, ligesom den heller ikke fortæller os, at vi skal gøre en forskel bare for at gøre det.

I stedet handler den etiske fordring om, at man skal tage livet og ansvaret for livet på sig – ikke kun for sin egen skyld, men for hele menneskehedens skyld.

Men ifølge Pia Søltoft mangler vi etik i nutiden.

Det gælder både personligt, på samfundsplan og særligt inden for ledelse. Problemet er bare, at det er vores etiske beslutninger, der gør os til dem, vi er – også som ledere.

Mange ledere taler om at gøre en forskel, men i Pia Søltofts – og Kierkegaards - optik skal man ikke handle etisk for at gøre en forskel.

Man skal handle etisk, fordi man mener, at det er det rigtige at gøre. Hensigten er vigtigere end resultatet.

Ifølge Pia Søltoft er den etiske fordring i dag blevet usynlig og erstattet med regler, pligter og påbud.

Som modvægt beskriver hun i sin nye bog, hvordan man som leder på en række områder kan overveje, hvad man finder rigtigt og vigtigt, og hvordan man kan præge verden som menneske og som leder ved at træffe etiske valg.

Pia Søltoft er til daglig både sognepræst i København, samtidig med at hun rådgiver om personligt lederskab og implementering af etik og bæredygtighed i organisationer.

Hun har skrevet en række bøger, ikke mindst om Søren Kierkegaard – blandet andet forgængeren til denne nye bog ”10 ting ledere kan lære af Kierkegaard” fra 2018.

Titel: 10 ting ledere kan lære af Kierkegaard om den etiske fordring

Forfatter: Pia Søltoft

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S