Søren Kierkegaard kan hjælpe moderne ledere med at træffe etiske valg

Sognepræst og ledelsesrådgiver Pia Søltoft har skrevet en filosofisk bog om den etiske fordring, og om hvordan ledere kan præge verden ved at træffe etiske valg.

Artikel top billede

Lad os begynde med en advarsel: Pia Søltofts nye bog er ikke en klassisk ledelsesbog, der kan give ledere konkrete værktøjer til at implementere kunstig intelligens i organisationen eller folde en strategi ud til bestyrelsens tilfredshed.

I stedet er vi ovre i den filosofiske side og helt inde i kernen af det etiske lederskab i ”10 ting ledere kan lære af Kierkegaard om den etiske fordring”, som også er et opråb til at træffe mere etiske valg som leder og ikke bare følge med flokken.

”Det er op til dig, på hvilke måde du som menneske og leder vil forholde dig til både klimakrisen og kunstig intelligens. Vil du blot være én blandt publikum, eller vil du agere som et enkelt eksisterende menneske? Valget er dit, og det er et etisk valg,” lyder det således fra Pia Søltoft i bogen.

Når Pia Søltoft fortolker den store danske filosof Søren Kierkegaard, så handler den ”etiske fordring” ikke om, at der er bestemte principper eller værdier, man skal vælge, ligesom den heller ikke fortæller os, at vi skal gøre en forskel bare for at gøre det.

I stedet handler den etiske fordring om, at man skal tage livet og ansvaret for livet på sig – ikke kun for sin egen skyld, men for hele menneskehedens skyld.

Men ifølge Pia Søltoft mangler vi etik i nutiden.

Det gælder både personligt, på samfundsplan og særligt inden for ledelse. Problemet er bare, at det er vores etiske beslutninger, der gør os til dem, vi er – også som ledere.

Mange ledere taler om at gøre en forskel, men i Pia Søltofts – og Kierkegaards - optik skal man ikke handle etisk for at gøre en forskel.

Man skal handle etisk, fordi man mener, at det er det rigtige at gøre. Hensigten er vigtigere end resultatet.

Ifølge Pia Søltoft er den etiske fordring i dag blevet usynlig og erstattet med regler, pligter og påbud.

Som modvægt beskriver hun i sin nye bog, hvordan man som leder på en række områder kan overveje, hvad man finder rigtigt og vigtigt, og hvordan man kan præge verden som menneske og som leder ved at træffe etiske valg.

Pia Søltoft er til daglig både sognepræst i København, samtidig med at hun rådgiver om personligt lederskab og implementering af etik og bæredygtighed i organisationer.

Hun har skrevet en række bøger, ikke mindst om Søren Kierkegaard – blandet andet forgængeren til denne nye bog ”10 ting ledere kan lære af Kierkegaard” fra 2018.

Titel: 10 ting ledere kan lære af Kierkegaard om den etiske fordring

Forfatter: Pia Søltoft

Læses lige nu

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Routing & Switching

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S