Søren Kierkegaard kan hjælpe moderne ledere med at træffe etiske valg

Sognepræst og ledelsesrådgiver Pia Søltoft har skrevet en filosofisk bog om den etiske fordring, og om hvordan ledere kan præge verden ved at træffe etiske valg.

Artikel top billede

Lad os begynde med en advarsel: Pia Søltofts nye bog er ikke en klassisk ledelsesbog, der kan give ledere konkrete værktøjer til at implementere kunstig intelligens i organisationen eller folde en strategi ud til bestyrelsens tilfredshed.

I stedet er vi ovre i den filosofiske side og helt inde i kernen af det etiske lederskab i ”10 ting ledere kan lære af Kierkegaard om den etiske fordring”, som også er et opråb til at træffe mere etiske valg som leder og ikke bare følge med flokken.

”Det er op til dig, på hvilke måde du som menneske og leder vil forholde dig til både klimakrisen og kunstig intelligens. Vil du blot være én blandt publikum, eller vil du agere som et enkelt eksisterende menneske? Valget er dit, og det er et etisk valg,” lyder det således fra Pia Søltoft i bogen.

Når Pia Søltoft fortolker den store danske filosof Søren Kierkegaard, så handler den ”etiske fordring” ikke om, at der er bestemte principper eller værdier, man skal vælge, ligesom den heller ikke fortæller os, at vi skal gøre en forskel bare for at gøre det.

I stedet handler den etiske fordring om, at man skal tage livet og ansvaret for livet på sig – ikke kun for sin egen skyld, men for hele menneskehedens skyld.

Men ifølge Pia Søltoft mangler vi etik i nutiden.

Det gælder både personligt, på samfundsplan og særligt inden for ledelse. Problemet er bare, at det er vores etiske beslutninger, der gør os til dem, vi er – også som ledere.

Mange ledere taler om at gøre en forskel, men i Pia Søltofts – og Kierkegaards - optik skal man ikke handle etisk for at gøre en forskel.

Man skal handle etisk, fordi man mener, at det er det rigtige at gøre. Hensigten er vigtigere end resultatet.

Ifølge Pia Søltoft er den etiske fordring i dag blevet usynlig og erstattet med regler, pligter og påbud.

Som modvægt beskriver hun i sin nye bog, hvordan man som leder på en række områder kan overveje, hvad man finder rigtigt og vigtigt, og hvordan man kan præge verden som menneske og som leder ved at træffe etiske valg.

Pia Søltoft er til daglig både sognepræst i København, samtidig med at hun rådgiver om personligt lederskab og implementering af etik og bæredygtighed i organisationer.

Hun har skrevet en række bøger, ikke mindst om Søren Kierkegaard – blandet andet forgængeren til denne nye bog ”10 ting ledere kan lære af Kierkegaard” fra 2018.

Titel: 10 ting ledere kan lære af Kierkegaard om den etiske fordring

Forfatter: Pia Søltoft

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job