Endnu et hospital under cyberangreb: Patienter bedes holde sig væk

For tredje gang i år rammes et hospital eller en afdeling af det britiske sundhedsvæsen af et cyberangreb.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Et hospital i England har erklæret en "større hændelse" og har aflyst alle ambulante aftaler på grund af "cybersikkerhedsmæssige årsager".

Det ramte hospital er Wirral University Teaching Hospital NHS Trust, der ligger i det nordvestlige England.

Det skriver The Register.

Alle ambulante aftaler har været aflyst siden begyndelsen af ugen, viser hospitalets opslag på sociale medier. De berørte patienter vil blive kontaktet for at omarrangere aflyste aftaler, lød det.

Embedsmænd er stadig fåmælte om detaljerne i cyberangrebet. Lokalbefolkningen er blevet bedt om kun at tage til hospitalernes akutafdelinger i nødsituationer. Det vil sige ved brystsmerter, kvælning og alvorlige skader.

Ifølge The Register påvirker problemet de fleste hospitalsafdelinger og ikke kun ulykker og nødsituationer.

Præcis hvordan cyberhændelsen manifesterer sig er stadig ikke offentliggjort.

Tredje angreb i år

Det har været et hårdt år for det britiske sundhedvæsen (NHS) på cybersikkerhedsfronten.

To store angreb ramte NHS-enheder i England og Skotland i år, senest i London med Qilins ransomware-angreb på patologi-platformen Synnovis.

Angrebet blev udført i juni, og det var først i oktober, at NHS begyndte at sige, at størstedelen af ​​tjenesterne var i gang igen.

Mere end 10.000 aftaler og næsten 2.000 procedurer blev aflyst i løbet af den fem måneder lange periode.

Bloddonorer med bestemte blodtyper blev desuden bedt indtrængende om at donere mere blod på grund af angrebets indvirkning på systemer, der bruges til krydsmatchende blodtransfusioner.

For nylig blev et fransk hospital udsat for et omfattende datalæk.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura