Høj vækst stiller top-CIO Rene Overgaard Jensen over for svære valg: "Det knager altid lidt i sømmene, når man lægger så meget volumen på"

I maling-virksomheden Hempel har en stejlt stigende omsætning skabt behov for nye applikationer og kompetencer til at udvikle dem.

Artikel top billede

Hempel Campus i Kongens-Lyngby. (Foto: FOTO@THORNBLAD.DK / LARS THORNBLAD)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Viden om, hvilke valg og fravalg Chief Information Officer, Rene Overgaard Jensen, må tage, mens omsætningen i Hempel årligt vokser med milliarder.
  • Hvorfor det giver mening at investere i ekspertisen internt
675
3:30 min
I 2020 satte Hempel sig for at vokse til dobbelt størrelse frem mod 2025.

For en dobbelt så stor omsætning betyder også dobbelt så gode muligheder for at påvirke omverden til det bedre, som devisen lyder i malingproducentens strategi.
Ambitiøse ord, men ord med bund i, når man som Hempel fremstiller maling til især skibe.

For med den rigtige coating på skroget kan rederier spare sig selv for store omkostninger til brændstof samt verden for udledning af CO2.

De 220 ansatte i it-chefens Rene Overgaard Jensens organisation gør da også dagligt deres for at efterleve målsætningen om vækst.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks