Høj vækst stiller top-CIO Rene Overgaard Jensen over for svære valg: "Det knager altid lidt i sømmene, når man lægger så meget volumen på"

I maling-virksomheden Hempel har en stejlt stigende omsætning skabt behov for nye applikationer og kompetencer til at udvikle dem.

Artikel top billede

Hempel Campus i Kongens-Lyngby. (Foto: FOTO@THORNBLAD.DK / LARS THORNBLAD)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Viden om, hvilke valg og fravalg Chief Information Officer, Rene Overgaard Jensen, må tage, mens omsætningen i Hempel årligt vokser med milliarder.
  • Hvorfor det giver mening at investere i ekspertisen internt
675
3:30 min
I 2020 satte Hempel sig for at vokse til dobbelt størrelse frem mod 2025.

For en dobbelt så stor omsætning betyder også dobbelt så gode muligheder for at påvirke omverden til det bedre, som devisen lyder i malingproducentens strategi.
Ambitiøse ord, men ord med bund i, når man som Hempel fremstiller maling til især skibe.

For med den rigtige coating på skroget kan rederier spare sig selv for store omkostninger til brændstof samt verden for udledning af CO2.

De 220 ansatte i it-chefens Rene Overgaard Jensens organisation gør da også dagligt deres for at efterleve målsætningen om vækst.

Annonce

Forsvarets Efterretningstjeneste

Linux Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S