Høj vækst stiller top-CIO Rene Overgaard Jensen over for svære valg: "Det knager altid lidt i sømmene, når man lægger så meget volumen på"

I maling-virksomheden Hempel har en stejlt stigende omsætning skabt behov for nye applikationer og kompetencer til at udvikle dem.

Artikel top billede

Hempel Campus i Kongens-Lyngby. (Foto: FOTO@THORNBLAD.DK / LARS THORNBLAD)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Viden om, hvilke valg og fravalg Chief Information Officer, Rene Overgaard Jensen, må tage, mens omsætningen i Hempel årligt vokser med milliarder.
  • Hvorfor det giver mening at investere i ekspertisen internt
675
3:30 min
I 2020 satte Hempel sig for at vokse til dobbelt størrelse frem mod 2025.

For en dobbelt så stor omsætning betyder også dobbelt så gode muligheder for at påvirke omverden til det bedre, som devisen lyder i malingproducentens strategi.
Ambitiøse ord, men ord med bund i, når man som Hempel fremstiller maling til især skibe.

For med den rigtige coating på skroget kan rederier spare sig selv for store omkostninger til brændstof samt verden for udledning af CO2.

De 220 ansatte i it-chefens Rene Overgaard Jensens organisation gør da også dagligt deres for at efterleve målsætningen om vækst.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S