Høj vækst stiller top-CIO Rene Overgaard Jensen over for svære valg: "Det knager altid lidt i sømmene, når man lægger så meget volumen på"

I maling-virksomheden Hempel har en stejlt stigende omsætning skabt behov for nye applikationer og kompetencer til at udvikle dem.

Artikel top billede

Hempel Campus i Kongens-Lyngby. (Foto: FOTO@THORNBLAD.DK / LARS THORNBLAD)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Viden om, hvilke valg og fravalg Chief Information Officer, Rene Overgaard Jensen, må tage, mens omsætningen i Hempel årligt vokser med milliarder.
  • Hvorfor det giver mening at investere i ekspertisen internt
675
3:30 min
I 2020 satte Hempel sig for at vokse til dobbelt størrelse frem mod 2025.

For en dobbelt så stor omsætning betyder også dobbelt så gode muligheder for at påvirke omverden til det bedre, som devisen lyder i malingproducentens strategi.
Ambitiøse ord, men ord med bund i, når man som Hempel fremstiller maling til især skibe.

For med den rigtige coating på skroget kan rederier spare sig selv for store omkostninger til brændstof samt verden for udledning af CO2.

De 220 ansatte i it-chefens Rene Overgaard Jensens organisation gør da også dagligt deres for at efterleve målsætningen om vækst.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S