Galt eller genialt? Her kommer en bærbar med rulleskærm

Nu tilbyder Lenovo op til halvanden gange mere skærmareal via en snedig skærm-anordning.

Artikel top billede

(Foto: Lenovo PR)

Den særlige OLED-skærmteknologi gør det muligt for produktudviklere at være særdeles kreative, når de udvikler morgendagens enheder.

Foldbare smartphones, buede skærme og ultratynde tablets er nogle af de gevinster, som den slanke og fleksible skærmtype tillader.

Nyeste påfund er signeret af tech-kæmpen Lenovo, hvor selskabet benytter sig af en teleskopisk anordning, til at få en bærbars skærm til at vokse.

Skærmen ombord på den nye Thinkbook Plus Gen 6 Rollable er hovedattraktionen, da det kan gå fra at ligne en sædvanlig laptop med 14 tommer skærm, til på langsom vis at rulle sig ud til en næsten kvadratisk skærm.

Denne tilbyder så halvanden gange mere skærmareal over en diagonal på 16,7 tommer.

Rullemekanismen skulle være god for 30.000 op- og nedrulninger, mens skærmen kan opdateres med 120Hz og understøtter livlige P3-farver.

Denne kan ses i aktion nedenunder:

Selve den bærbare vejer 1,7 kilo med en profil på under to centimeter, mens den gemmer på AI-optimeret hardware i form af en anden generations Intel Core Ultra 7 processor med 32 gigabyte hukommelse og op til en terabyte lagerplads.

Den særlige teknologi bliver dog ikke billig, når enheden debuterer i handlen i årets første kvartal.

Debutprisen lyder på voldsomme 3.500 amerikanske dollar, godt 25.300 kroner, og 2.000 dollar dyrere end den billigste tilsvarende Thinkbook Plus Gen 6 laptop med klassisk 14 tommer skærm.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S