Galt eller genialt? Her kommer en bærbar med rulleskærm

Nu tilbyder Lenovo op til halvanden gange mere skærmareal via en snedig skærm-anordning.

Artikel top billede

(Foto: Lenovo PR)

Den særlige OLED-skærmteknologi gør det muligt for produktudviklere at være særdeles kreative, når de udvikler morgendagens enheder.

Foldbare smartphones, buede skærme og ultratynde tablets er nogle af de gevinster, som den slanke og fleksible skærmtype tillader.

Nyeste påfund er signeret af tech-kæmpen Lenovo, hvor selskabet benytter sig af en teleskopisk anordning, til at få en bærbars skærm til at vokse.

Skærmen ombord på den nye Thinkbook Plus Gen 6 Rollable er hovedattraktionen, da det kan gå fra at ligne en sædvanlig laptop med 14 tommer skærm, til på langsom vis at rulle sig ud til en næsten kvadratisk skærm.

Denne tilbyder så halvanden gange mere skærmareal over en diagonal på 16,7 tommer.

Rullemekanismen skulle være god for 30.000 op- og nedrulninger, mens skærmen kan opdateres med 120Hz og understøtter livlige P3-farver.

Denne kan ses i aktion nedenunder:

Selve den bærbare vejer 1,7 kilo med en profil på under to centimeter, mens den gemmer på AI-optimeret hardware i form af en anden generations Intel Core Ultra 7 processor med 32 gigabyte hukommelse og op til en terabyte lagerplads.

Den særlige teknologi bliver dog ikke billig, når enheden debuterer i handlen i årets første kvartal.

Debutprisen lyder på voldsomme 3.500 amerikanske dollar, godt 25.300 kroner, og 2.000 dollar dyrere end den billigste tilsvarende Thinkbook Plus Gen 6 laptop med klassisk 14 tommer skærm.

Læses lige nu

    Danmarks Lærerforening

    Løsningsarkitekt med fokus på IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet