Galt eller genialt? Her kommer en bærbar med rulleskærm

Nu tilbyder Lenovo op til halvanden gange mere skærmareal via en snedig skærm-anordning.

Artikel top billede

(Foto: Lenovo PR)

Den særlige OLED-skærmteknologi gør det muligt for produktudviklere at være særdeles kreative, når de udvikler morgendagens enheder.

Foldbare smartphones, buede skærme og ultratynde tablets er nogle af de gevinster, som den slanke og fleksible skærmtype tillader.

Nyeste påfund er signeret af tech-kæmpen Lenovo, hvor selskabet benytter sig af en teleskopisk anordning, til at få en bærbars skærm til at vokse.

Skærmen ombord på den nye Thinkbook Plus Gen 6 Rollable er hovedattraktionen, da det kan gå fra at ligne en sædvanlig laptop med 14 tommer skærm, til på langsom vis at rulle sig ud til en næsten kvadratisk skærm.

Denne tilbyder så halvanden gange mere skærmareal over en diagonal på 16,7 tommer.

Rullemekanismen skulle være god for 30.000 op- og nedrulninger, mens skærmen kan opdateres med 120Hz og understøtter livlige P3-farver.

Denne kan ses i aktion nedenunder:

Selve den bærbare vejer 1,7 kilo med en profil på under to centimeter, mens den gemmer på AI-optimeret hardware i form af en anden generations Intel Core Ultra 7 processor med 32 gigabyte hukommelse og op til en terabyte lagerplads.

Den særlige teknologi bliver dog ikke billig, når enheden debuterer i handlen i årets første kvartal.

Debutprisen lyder på voldsomme 3.500 amerikanske dollar, godt 25.300 kroner, og 2.000 dollar dyrere end den billigste tilsvarende Thinkbook Plus Gen 6 laptop med klassisk 14 tommer skærm.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS