Galt eller genialt? Her kommer en bærbar med rulleskærm

Nu tilbyder Lenovo op til halvanden gange mere skærmareal via en snedig skærm-anordning.

Artikel top billede

(Foto: Lenovo PR)

Den særlige OLED-skærmteknologi gør det muligt for produktudviklere at være særdeles kreative, når de udvikler morgendagens enheder.

Foldbare smartphones, buede skærme og ultratynde tablets er nogle af de gevinster, som den slanke og fleksible skærmtype tillader.

Nyeste påfund er signeret af tech-kæmpen Lenovo, hvor selskabet benytter sig af en teleskopisk anordning, til at få en bærbars skærm til at vokse.

Skærmen ombord på den nye Thinkbook Plus Gen 6 Rollable er hovedattraktionen, da det kan gå fra at ligne en sædvanlig laptop med 14 tommer skærm, til på langsom vis at rulle sig ud til en næsten kvadratisk skærm.

Denne tilbyder så halvanden gange mere skærmareal over en diagonal på 16,7 tommer.

Rullemekanismen skulle være god for 30.000 op- og nedrulninger, mens skærmen kan opdateres med 120Hz og understøtter livlige P3-farver.

Denne kan ses i aktion nedenunder:

Selve den bærbare vejer 1,7 kilo med en profil på under to centimeter, mens den gemmer på AI-optimeret hardware i form af en anden generations Intel Core Ultra 7 processor med 32 gigabyte hukommelse og op til en terabyte lagerplads.

Den særlige teknologi bliver dog ikke billig, når enheden debuterer i handlen i årets første kvartal.

Debutprisen lyder på voldsomme 3.500 amerikanske dollar, godt 25.300 kroner, og 2.000 dollar dyrere end den billigste tilsvarende Thinkbook Plus Gen 6 laptop med klassisk 14 tommer skærm.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S