Galt eller genialt? Her kommer en bærbar med rulleskærm

Nu tilbyder Lenovo op til halvanden gange mere skærmareal via en snedig skærm-anordning.

Artikel top billede

(Foto: Lenovo PR)

Den særlige OLED-skærmteknologi gør det muligt for produktudviklere at være særdeles kreative, når de udvikler morgendagens enheder.

Foldbare smartphones, buede skærme og ultratynde tablets er nogle af de gevinster, som den slanke og fleksible skærmtype tillader.

Nyeste påfund er signeret af tech-kæmpen Lenovo, hvor selskabet benytter sig af en teleskopisk anordning, til at få en bærbars skærm til at vokse.

Skærmen ombord på den nye Thinkbook Plus Gen 6 Rollable er hovedattraktionen, da det kan gå fra at ligne en sædvanlig laptop med 14 tommer skærm, til på langsom vis at rulle sig ud til en næsten kvadratisk skærm.

Denne tilbyder så halvanden gange mere skærmareal over en diagonal på 16,7 tommer.

Rullemekanismen skulle være god for 30.000 op- og nedrulninger, mens skærmen kan opdateres med 120Hz og understøtter livlige P3-farver.

Denne kan ses i aktion nedenunder:

Selve den bærbare vejer 1,7 kilo med en profil på under to centimeter, mens den gemmer på AI-optimeret hardware i form af en anden generations Intel Core Ultra 7 processor med 32 gigabyte hukommelse og op til en terabyte lagerplads.

Den særlige teknologi bliver dog ikke billig, når enheden debuterer i handlen i årets første kvartal.

Debutprisen lyder på voldsomme 3.500 amerikanske dollar, godt 25.300 kroner, og 2.000 dollar dyrere end den billigste tilsvarende Thinkbook Plus Gen 6 laptop med klassisk 14 tommer skærm.

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS